Britiske medier: Eks-prins Andrew pågrepet av politiet
Andrew Mountbatten-Windsor, bror av Storbritannias kong Charles, er pågrepet for misbruk av et offentlig embete.
Det melder flere britiske medier, blant dem BBC. Torsdag formiddag ble det meldt at Andrews bolig Sandringham ble ransaket av politiet.
I en uttalelse fra britisk politi heter det at en «mann i 60-årene fra Norfolk er pågrepet, mistenkt for embetsmisbruk i offentlig tjeneste». Politiet vil ikke gå ut med navnet på mannen. Andrew er bosatt i Norfolk og fyller 66 torsdag.
Pågripelsen har skjedd etter grundige vurderinger, og det aksjoneres mot adresser i Berkshire og Norfolk, skriver politiet.
– Vi har forståelse for den betydelige offentlige interessen i denne saken, og vi vil komme med oppdateringer når det passer seg, heter det i uttalelsen.
Andrew Mountbatten-Windsor er kong Charles’ lillebror. Politiet ankom hans nye hjem på Sandringham nordøst for London rundt klokka 8 torsdag morgen lokal tid.
Han har i årevis vært i søkelyset på grunn av vennskapet med avdøde Jeffrey Epstein og er blitt fratatt boligen sin og alle kongelige titler og funksjoner som følge av uakseptable handlinger.
Han trakk seg fra alle kongelige oppdrag i 2019 etter at Virginia Giuffre sa hun var utsatt for menneskehandel og tvunget til å ha sex med Andrew ved tre anledninger, to av dem mens hun var 17 år gammel.
Blant annet dreier det seg om en epost der Andrew tilsynelatende deler rapporter fra et offisielt besøk i Asia med Epstein. Det skal være snakk om handelsrapporter om Vietnam, Singapore og andre steder. Også andre detaljer om reisen og investeringsmuligheter skal ha blitt sendt til Epstein i de påfølgende månedene.
Den daværende hertugen av York fikk rapporten i forbindelse med at han var på reise som Storbritannias spesialutsending for handel og investering, en stilling han hadde fra 2001 til 2011.
Den avskiltede prinsen har tidligere avvist å ha gjort noe galt i forbindelse med vennskapet med Epstein.
Andrew, som i fjor mistet sin prinsetittel og nå bærer det borgerlige etternavnet Mountbatten-Windsor, har fått nye Jeffrey Epstein-problemer i form av anklager om at han delte sensitive opplysninger med finansmannen mens han var britisk handelsutsending.
En rekke britiske politietater etterforsker for tiden ulike nye Epstein-spor i forbindelse med det nyeste dokumentslippet i saken.







