Menu
Brasils president Lula da Silva (t.h.) tar imot Kinas statsminister Li Qiang i forkant av Brics-toppmøtet i Rio de Janeiro. Foto: Bruna Prado / AP / NTB

Brics-landene fordømmer angrep i Iran

Toppmøtet i Brics-gruppen startet søndag formiddag i Rio de Janeiro i Brasil. De er bekymret over angrep i Iran, samt Trumps tollsatser.

Av NTB | 06.07.2025 20:54:07

Politikk: Lederne i Brics-landene møtes for en todagers konferanse i Rio de Janeiro søndag.

Under møtet valgte landene å fordømme nylige israelske og amerikanske angrepene i Iran.

– Vi fordømmer de militære angrepene mot Den islamske republikken Iran siden 13. juni 2025, uttalte lederne i en toppmøteerklæring, uten å nevne USA eller Israel ved navn.

De kalte samtidig angrepene for et brudd på folkeretten.

– Vi uttrykker dyp bekymring rundt økt toll og andre tiltak som forstyrrer handel og bryter med Verdens Handelsorganisasjons regler, heter det i et utkast til uttalelse fra landene.

De advarer mot at tollsatsene kommer til å redusere global handel og utvikling. På agendaen for toppmøtet står også kunstig intelligens og helse.

– Vi kan ikke forholde oss likegyldige til folkemordet som Israel utfører i Gaza, de vilkårlige drapene på uskyldige sivile og bruken av sult som krigsvåpen, sier Luiz Inacio Lula da Silva under et Brics-toppmøte i Rio de Janeiro søndag.

BRICS-landene har vært uenige om hvor sterkt de skal fordømme Israels handlinger i Gaza.

For første gang deltar ikke Kinas president Xi Jinping på toppmøte i gruppen. Statsminister Li Qiang deltar i stedet for.

Russlands president Vladimir Putin kommer heller ikke fysisk, men deltar over video, siden Den internasjonale straffedomstolen ICC har utstedt arrestordre på han. Siden Brasil er ICC-medlem hadde de vært forpliktet til å pågripe den russiske presidenten dersom han kom til landet.

Gruppen sier at de utgjør nær halvparten av verdens befolkning og 24 prosent av verdens økonomi. De ser seg selv som et samarbeidsforum og har som mål å være en motvekt til den vestlige G7-gruppen.

Landene er også dypt bekymret for USAs president Donald Trumps innføring av høye tollsatser på vareimport til landet.

Tidligere under møtet insisterte Brasils president på at verden må handle for å stanse det han kaller et israelsk folkemord i Gaza.

Brics-gruppen har navn etter de første medlemslandene: Brasil, Russland, India, Kina og Sør-Afrika. Senere har også Iran, Etiopia, Egypt, De forente arabiske emirater og Indonesia blitt medlemmer.

(©NTB)

Flere nyheter: