Connect with us

Lokalt

Brannvesenet minner om reglene før sankthansfeiringen

Publisert

den

Foto: Shutterstock

Haugaland brann og redning oppfordrer innbyggerne til å følge reglene for bålbrenning før sankthans. Selv om det ikke kreves søknad, må alle bål meldes inn på forhånd.

Sankthans: Sankthansfeiringen nærmer seg, og Haugaland brann og redning IKS minner om at tradisjonen kan videreføres på en trygg måte dersom grunnleggende sikkerhetsregler følges.

Reglene gjelder for kommunene Bokn, Karmøy, Suldal, Tysvær, Utsira og Vindafjord.

Bål må meldes inn

Det er ikke nødvendig å søke om tillatelse for å tenne sankthansbål, men bålet skal meldes inn til brannvesenet på samme måte som annen bålbrenning.

Brannvesenet understreker at hvert bål skal ha en ansvarlig person som har ansvaret for sikkerheten under hele arrangementet.

Annonse

Kun rent trevirke er tillatt

Det er kun tillatt å brenne tørt og rent trevirke. Avfall, byggematerialer, plast og andre gjenstander skal ikke kastes på bålet.

Bålet skal plasseres på ubrennbart underlag og i god avstand fra vegetasjon, bygninger og annet som kan ta fyr.

Må ha slokkemidler tilgjengelig

Fylte vannbøtter eller annet egnet slokkeutstyr skal være tilgjengelig under hele bålbrenningen.

Den ansvarlige må også sørge for at bålet er fullstendig slukket før området forlates.

Advarer mot bruk av bensin

Brannvesenet advarer spesielt mot bruk av bensin ved opptenning.

Annonse

– Bensin fordamper svært raskt og kan føre til ukontrollerte antennelser og alvorlige ulykker, påpeker brannvesenet.

Kan stanse bål ved høy brannfare

Dersom værforholdene gir økt fare for brannspredning, kan brannvesenet nekte bålbrenning. Eventuelle restriksjoner vil bli kunngjort gjennom media.

Brannvesenet minner også om at tillatelse fra grunneier må innhentes før et bål bygges.

Ring 110 ved fare

Dersom bålet kommer ut av kontroll, skal brannvesenet varsles umiddelbart på nødnummer 110.

Haugaland brann og redning oppfordrer samtidig foreldre til å følge godt med på barn under sankthansfeiringen og være gode rollemodeller rundt bruk av ild.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige