Lokalt
Brannvesenet: Sjekk slokkeutstyret hjemme
Haugesund brannvesen oppfordrer folk til å bruke noen minutter på å kontrollere slokkeutstyret hjemme. Alle boliger skal ha godkjent slokkeutstyr som er klart til bruk dersom det begynner å brenne.
BRANNSIKKERHET: Et slokkeapparat som har stått urørt i flere år, er ikke nødvendigvis klart den dagen du trenger det. Brannvesenet anbefaler derfor en enkel kontroll med jevne mellomrom.
Sjekk trykk og plombering
Har du et pulver- eller skumapparat, bør du kontrollere at pila på trykkmåleren står i det grønne feltet. Sjekk samtidig at plomberingen er på plass, og at apparatet ikke har synlige skader eller rust.
Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) anbefaler at dette kontrolleres hvert kvartal.
Snu pulverapparatet
Pulveret inne i et pulverapparat kan over tid klumpe seg. Derfor bør apparatet snus opp-ned noen ganger hvert kvartal, slik at pulveret holder seg løst.
Har du husbrannslange, bør hele slangen rulles ut minst én gang i året. Kontroller at kranen virker, og at slangen ikke er sprukket eller skadet.
Dette er minstekravene
Alle boliger og fritidsboliger skal ha slokkeutstyr som kan brukes i alle rom. Det kan blant annet være en fast tilkoblet husbrannslange eller et pulverapparat med minst 6 kilo ABC-pulver.
Et skumapparat kan også oppfylle kravet. Er det på 6 liter, må det ha en effektivitetsklasse på minst 21A. Alternativet er et skum- eller vannapparat på minst 9 liter.
– Bruk et par minutter på å sjekke slokkeutstyret. Det kan bety mye, er oppfordringen fra Haugesund brannvesen.

