Menu
Brenna Lovera scoret for Brann mot Hammarby. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Branns Europa-eventyr over: – Et ærlig forsøk

Brann tok ledelsen og skapte sjanser, men Julie Blakstad sørget for at Hammarby fikk med seg 1-1 fra Bergen. Dermed er svenskene videre i europacupen.

Av NTB | 16.10.2025 20:03:20

Sport: Hammarby tok seg videre fra kvalifiseringen med 5-2 sammenlagt etter en solid hjemmeseier i første kamp.

Brann tok ledelsen i Bergen ved Brenna Lovera før pause. De rødkledde skapte flere store sjanser etter hvilen, men utnyttet dem ikke og måtte se Julie Blakstad utligne.

Blakstad ble tidligere i uken tatt ut til landskampen mot Japan i Spania senere i oktober. Hun fikk ikke plass i EM-troppen i sommer.

Brann startet europasesongen i Champions League-kvalifiseringen. Der ble det exit for Manchester United. I europacupen fikk de en ny sjanse, men der ble Hammarby for tøff.

– Jeg synes det er et ærlig forsøk. Det er ikke her vi går glipp av avansementet. Det gjorde vi med et dårlig resultat i Sverige. I dag ser jeg en gjeng som står på fra fløyta går til siste spark. Mer kan man ikke be om, sa Brann-trener Leif Gunnar Smerud til VGTV.

– Forskjellen på lagene er ikke veldig stor, men de har straffet oss på noen feil. Det har kostet oss, la han til.

Hammarby skal nå inn i utslagsfasen i europacupen. Til forskjell fra mesterligaen der det er ligaspill, går de i europacupen rett på utslagsrunder med åttedelsfinaler først. Trekningen skjer fredag.

I hjemlig liga er Brann på full fart mot gull. Det skiller sju poeng ned til Vålerenga med fire kamper igjen. Brann møter Kolbotn førstkommende søndag.

Hammarby slet lenge med å ta vare på sjansene de fikk, men traff da Blakstad utlignet etter 68 minutter. Den norske landslagsspilleren fikk stå alene inne i feltet og scoret sikkert.

På tampen fikk Brann-innbytter Josefine Birkelund trøbbel med foten etter et skudd. 21-åringen hadde tydelige smerter og ble hjulpet av banen.

Blakstad, Emilie Joramo, Anna Jøsendal og Emilie Bragstad startet alle for Hammarby i torsdagens kamp. Vilde Hasund satt på benken og ble byttet inn kvarteret før slutt.

Etter en jevn åpning tok Brann ledelsen etter 36 minutter. Lauren Davidsons skudd ble stoppet, men på returen fikk Lovera en svært enkel jobb med å sette ballen i åpent mål.

(©NTB)