reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
«Restauration» da den ankom New York i oktober. Foto: Lise Åserud / NTB

Bommen på «Restauration» brakk i to – fortsetter seilasen

Ingen personer ble skadet og mannskapet er i god form etter at bommen på jubileums-seilskuta «Restauration» brakk i to.

Av NTB | 25.11.2025 08:00:00

Kultur og underholdning: Replikaskuta seilte fra Norge tidligere 4. juli i år for å gjenskape den første utvandringsseilasen til Amerika for 200 år siden. Nå er skuta på vei tilbake over Atlanteren etter å ha blitt mottatt i New York 9. oktober av kronprins Haakon.

I en pressemelding melder leder for Restauration Venneforening, Ann Irene Sem-Henriksen, at bommen brakk i to under krevende værforhold.

Det var ikke behov for ekstern assistanse, og mannskapet opprettholder normal beredskap, heter det videre.

«Masten, storseilet og gaffelen er intakte, og fartøyet har seilt under forseil med motorassistanse gjennom natten», står det på skutas Facebook-side.

Dermed fortsetter seilasen på den siste etappen hjem til Stavanger – som først tar «Restauration» til Aber Wrac’h i Bretagne, med beregnet ankomst 30. november.

(©NTB)

Flere nyheter: