reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Brasils tidligere president Jair Bolsonaro, her avbildet da han sonet straffen hjemme. Foto: Eraldo Peres / AP / NTB

Bolsonaro ble behandlet for hikke, sier kona hans

Brasils tidligere president Jair Bolsonaro gjennomgikk lørdag en nerveblokade for å behandle vedvarende hikke, opplyste hans kone i sosiale medier.

Av NTB | 28.12.2025 09:20:20

Kriminalitet og rettsvesen: I en påfølgende uttalelse sa legene som behandler Bolsonaro at de blokkerte en nerve på høyre side, og at de planla et nytt inngrep om 48 timer for å blokkere den venstre nerven.

I medisinsk litteratur beskrives disse nervene, nervus phrenicus, som en vital nerve som har sitt utspring i nakken og som styrer mellomgulvet, den viktigste muskelen for pusting.

Bolsonaro, 70, ble lagt inn på sykehus onsdag for en operasjon av brokk.

Bolsonaro sitter i et fengsel i hovedstaden Brasilia, der han soner en dom på 27 år for å ha planlagt et kupp mot president Luiz Inacio Lula da Silva etter Bolsonaros valgnederlag i 2022.

Som følge av sviktende helse fikk han først sone straffen hjemme, men han ble fengslet på nytt da han forsøkte å ødelegge fotlenken.

Etter anmodning fra hans forsvarere fikk han tillatelse av høyesterett til å forlate fengselet for operasjonen torsdag. I en uttalelse som ble gitt mens han var på sykehuset, ga Bolsonaro sin støtte til sønnens, Flavio Bolsonaros, presidentkandidatur i 2026.

Den tidligere presidenten har hatt helseproblemer siden han ble knivstukket i september 2018 under et valgkamparrangement i byen Juiz de Fora i delstaten Minas Gerais.

Bolsonaro har gjennomgått flere operasjoner i mageregionen etter knivstikkingen.

(©NTB)

Flere nyheter: