Birkin-veske solgt for 29 millioner kroner
En Hermes-veske som en gang tilhørte Jane Birkin, ble solgt for 2,86 millioner dollar, tilsvarende nesten 29 millioner kroner, i Abu Dhabi fredag.
Kultur og underholdning: Luksusmerket Hermes designet vesken for den britiske sangeren og skuespilleren Jane Birkin i 1984. Den har blitt en klassiker og en høyt ettertraktet favoritt blant mange rike moteentusiaster.
Salgsprisen for vesken, en såkalt «Birkin Voyager», var rundt seks ganger høyere enn den anslåtte prisen i forkant, mellom 230.000 og 430.000 dollar.
Vesken er en av fire vesker som Birkin selv eide. Hun fikk den i gave i 2003.
Hvem som kjøpte vesken, er foreløpig ikke kjent.
I juli ble den første prototypen solgt hos auksjonshuset Sotheby’s i Paris for en svimlende sum. Hele 10 millioner dollar – over 100 millioner kroner – ble betalt for vesken. Det ble dermed den dyreste håndvesken som noen gang er solgt, med god margin.
(©NTB)







