Menu
Billy Bob Thornton ble overrasket over responsen på «Landman». Denne uken har andre sesong premiere. Foto: SkyShowtime / Handout / NTB

Billy Bob Thornton om «Landman»-rollen: Forventet ikke suksess

Snart er det premiere på andre sesong av serien «Landman», som er blitt kalt en slags moderne «Dallas».

Av NTB | 17.11.2025 10:49:05

Kuriosa og kjendiser: Dramaet om oljefeltene i Texas har tiltrukket seg et bredt publikum – noe som overrasket skuespillerne.

– Først trodde vi at serien bare ville fungere i Midtvesten og ikke like godt langs kysten. Vi forventet ikke internasjonal suksess, sier Billy Bob Thornton, som spiller hovedrollen, til TT

I «Landman» følger seerne hans karakter Tommy Norris, en slags fikser i oljeindustrien, som sliter med både personlige og profesjonelle problemer.

I andre runde venter nye utfordringer, blant annet i form av Tommy Norris’ opprørske ekskone, spilt av Ali Larter – kjent fra «Heroes».

– Vi har stor respekt for hverandre. Vi jobber veldig hardt, vi filmet i fem måneder nede i Fort Worth, og som en som har vært i bransjen lenge, kan jeg si at det er en spesiell gruppe mennesker, sier Thornton.

Fort Worth er også hjemstedet til «Landman»-skaperen Taylor Sheridan, som også er mannen bak suksesser som «Yellowstone» og en rekke spin-off-serier.

«Landman» er blitt kritisert for å følge i 80- og 90-tallsserien «Dallas»’ sine fotspor – med en handling som kaster den hardkokte atmosfæren inn i såpeopera-territorium. Ali Larter mener forklaringen ligger i Sheridans måte å leke med sjangeren på.

– Måten Taylor skriver på, hans utvidede virkelighet, leder ofte inn på nye områder. Først komedie, så satire, romantikk og ned i mørket. Det er som en berg-og-dal-bane som tar deg i forskjellige retninger – drama, vold og action, sier hun.

– Taylor skjønte min personlighet ganske tidlig, da vi ble kjent med hverandre. Nå legger han til flere og flere lag av meg på toppen av karakteren, og jeg tror seerne vil bli overrasket over Tommys indre selv denne sesongen.

Serien har også fått noe kritikk for sin fremstilling av kvinner, hovedsakelig fordi både ekskona deres felles datter i serien både er seksualisert og seksualiserer seg selv.

– Handlingen utspiller seg i en veldig maskulin verden, men hvis du drar til Texas, vil du legge merke til at kvinnene er tøffe og samtidig eier sin femininitet. I serien må kvinnene finne sin plass i denne ultramaskuline verdenen, sier Ali Larter.

«Landman» strømmes på Sky Showtime i Norge, og sesong to har premiere 21. november.

* Skildrer både dem som jobber på oljeriggene og de såkalte «wildcat»-milliardærene i en bransje som påvirker både klima, økonomi og geopolitikk.

* Billy Bob Thornton spiller hovedrollen som fikseren Tommy Norris, som jobber for en oljemillionær i Texas, spilt av Jon Hamm.

* Andre roller i serien spilles blant annet av Demi Moore, Ali Larter og Michelle Randolph. Nye ansikter i sesong to er de velkjente veteranene Andy Garcia og Sam Elliott.

Det er Larter og Billy Bob Thornton som møter pressen på en digital pressekonferanse før sesongpremieren. Begge er i godt humør og har bare gode ting å si om samarbeidet sitt.

Sheridan skrev «Landman» med Billy Bob Thornton i tankene. Derfor kan han også låne fra virkeligheten, sier Thornton:

* Dramaserie som hadde premiere i 2024. Løst basert på podkasten «Boomtown» av Christian Wallace, som skapte «Landman» sammen med «Yellowstone»-forfatteren Taylor Sheridan.

(©NTB)

Flere nyheter: