Menu
Belgias kong Philippe og dronning Mathilde kommer til Norge i mars. Foto: Omar Havana / AP / NTB

Belgias kongepar på statsbesøk til Norge i mars

Belgias kong Philippe og dronning Mathilde kommer på statsbesøk til Norge i slutten av mars.

Av NTB | 29.01.2026 14:17:29

Kultur og underholdning: Statsbesøket blir fra 24. til 26. mars og skal markere det nære og gode forholdet mellom Norge og Belgia, skriver Utenriksdepartementet i en pressemelding.

– Norge og Belgia har et godt samarbeid innen blant annet energi, næringsliv, forsvar og kultur. Besøket understreker viktigheten av samhold mellom demokratier i en tid der den geopolitiske situasjonen utfordrer våre felles verdier, heter det i pressemeldingen.

Det legges opp til en velkomstseremoni på Slottsplassen, gallamiddag og et arrangement på Nobels Fredssenter. Videre inviteres de til arrangement i Operaen og på Deichman-biblioteket i Bjørvika.

Den siste dagen reiser kongeparet med kronprins Haakon til Stavanger hvor de skal til Norsk oljemuseum og på et arrangement på Luftforsvarets base på Sola.

(©NTB)

Flere nyheter: