reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
USAs president Donald Trump holdt tale foran Det hvite hus 6. januar 2021. Foto: Jacquelyn Martin / AP / NTB

BBC lover å kjempe mot Trump-søksmål – Starmer dukker unna

Donald Trump saksøker BBC for opptil 100 milliarder kroner etter at BBC på en misvisende måte hadde redigert en tale han ga før kongresstormingen i 2021.

Av NTB | 16.12.2025 14:19:29

Kriminalitet og rettsvesen: – Som vi har gjort det klart tidligere, skal vi forsvare oss i denne saken. Vi kommer ikke til å kommentere ytterligere en pågående rettssak, sier en talsperson for BBC til Reuters.

Trump krever 5 milliarder dollar, i overkant av 50 milliarder kroner, for hvert av to punkter han går til søksmål på. Det fremgår av rettsdokumenter som ble levert inn til en domstol i Miami i Florida mandag.

Det ene punktet dreier seg om ærekrenkelse, og det andre om at Trump mener BBC brøt en lov i Florida som skal beskytte forbrukere mot urettferdig og villedende handelspraksis.

– De har gjort det klart at de mener det ikke er noen ærekrenkelse i bildet, men det er opp til BBC og deres jurister å ta tak i, sier talspersonen.

Vedkommende legger til at statsministeren alltid vil forsvare prinsippet om et sterkt og uavhengig BBC.

– Men som vi også konsekvent har sagt, er det kritisk viktig at de jobber for å opprettholde tillit og retter feil raskt når de skjer.

Søndag 9. november varslet både BBCs toppsjef Tim Davie og nyhetssjef Deborah Turness sin avgang som følge av at konsernet på en misvisende måte hadde redigert en tale Trump holdt før stormingen av Kongressen 6. januar 2021.

BBC-sjef Samir Shah sendte 13. november et brev til Trump der han beklaget saken. BBC har kalt redigeringen en feilvurdering, men har avvist å betale erstatning. De mener det ikke finnes grunnlag for et slikt krav.

– Vi skal gå ned til kongressbygningen … Og jeg skal være der med dere. Og vi skal kjempe. Vi skal kjempe som pokker (fight like hell)».

De to delene av talen som ble klippet sammen, ble sagt med over 50 minutters mellomrom og utelot at Trump ba tilhengerne sine om å gå samlet til kongressbygningen og på fredelig vis uttrykke sine meninger.

En talsperson for den britiske statsministeren Keir Starmer sier at selve søksmålet er en sak for BBC.

Både Trump og Det hvite hus varslet allerede i november at et søksmål var på vei dersom BBC ikke oppfylte tre krav: Tilbaketrekking av dokumentaren, en unnskyldning og økonomisk kompensasjon.

Både NRK og svenske SVT har etter BBC-avsløringen valgt å redigere innslag om Trumps tale. I BBCs Panorama-klipp som ble vist, sa Trump:

Flere nyheter: