BBC etter varsel om Trump-søksmål: Avviser grunnlag for å kreve erstatning
BBC beklager til USAs president Donald Trump, men mener det ikke er noe grunnlag for å kreve erstatning.
Politikk: BBC har ingen planer som å sende det omstridte programmet igjen, opplyser de i en uttalelse.
Trump har varslet at han vil saksøke BBC, og at han vil kreve 1 milliard dollar etter at det fremkom at BBC har på en misvisende måte redigert en tale Trump ga før stormingen av Kongressen 6. januar 2021.
I BBCs redigering fremstår det som om Trump oppfordret sine tilhengere direkte til å bruke vold.
– Mens BBC oppriktig angrer måten videoklippet ble redigert, er vi sterkt uenige i at det er grunnlag for å kreve erstatning, skriver de i uttalelsen.
BBC-sjef Samir Shah har personlig skrevet et brev til Donald Trump der han beklager hendelsen, ifølge uttalelsen.
Det hvite hus krever at BBC oppfyller tre krav innen fredag for at de ikke skal saksøke. Kravene består av tilbaketrekking av dokumentaren, en unnskyldning og økonomisk kompensasjon.
Søndag varslet både BBCs toppsjef Tim Davie og nyhetssjef Deborah Turness at de går av som følge av saken.








