Menu
2 prosent av arbeidsstyrken ble regnet som helt arbeidsledige ved utgangen av april. Foto: Lise Åserud / NTB

Arbeidsledigheten var på 2 prosent i april: – Endrer ikke rentebanen

60.600 personer var registrert som helt arbeidsledige hos Nav ved utgangen av april. Det utgjør 2,0 prosent av arbeidsstyrken.

Av NTB | 02.05.2025 09:52:04

Arbeidsliv: Grunnet brudd i statistikken er tallene ikke sammenlignbare med tidligere måneder, skriver Nav i en melding på sine nettsider.

Summen av helt ledige og arbeidssøkere på tiltak var på 76.200 personer, tilsvarende 2,6 prosent av arbeidsstyrken.

– Vi anslår at antallet helt ledige holder seg relativt stabilt, når vi korrigerer for bruddet i statistikken og normale sesongvariasjoner i april, sier Nav-direktør Hans Christian Holte.

2,8 prosent av arbeidsstyrken ble regnet som arbeidsledige i mars, under den tidligere metoden Nav brukte.

I det nye arbeidssøkerregisteret gir brukerne selv direkte svar på om de vil være registrert som arbeidssøkere eller ikke. Tidligere har Nav vurdert dette gjennom vedtak. Det betyr for eksempel at en del som deltar på arbeidsmarkedstiltak, nå ikke krysser av på at de er arbeidssøkere.

Det er flest ledige stillinger innen helse, pleie og omsorg (11.200), butikk- og salgsarbeid (7200), samt serviceyrker og annet arbeid (5700). Sammenlignet med april i fjor er det en økning for de fleste yrkesgrupper, men økningen er størst for lederyrker og innen bygge- og anleggsarbeid.

– Norsk økonomi er robust, folk er i jobb og vi er godt rustet til de utfordringene som kan komme i kjølvannet av handelskrigen, sier Knudsen.

– Dette er godt i tråd med Norges Banks utsikter, og endrer dermed ikke rentebanen, sier Knudsen videre.

Samtidig er sjeføkonomen overrasket over at bedriftene vil ansette flere.

– Norske bedrifter skal ansatte flere til tross for handelsuro. Det er faktisk en god oppgang antall ledige stillinger. Det er litt overraskende, fordi vi hadde ventet at bedriftene skulle bli noe mer forsiktige i ansettelser nå som det har vært så mye uro rundt de økonomiske utsiktene, sier Knudsen.

Nav begrunner bruddet i statistikken med at de denne våren har innført et nytt arbeidssøkerregister. Det gjør at det er et brudd i statistikken i april, og at tallene ikke er direkte sammenlignbare med tidligere måneder.

I løpet av april ble det registrert 58.900 ledige stillinger på Navs stillingsutlysningsside arbeidsplassen.no. Det tilsvarer 2600 per virkedag, og er en økning på 11 prosent sammenlignet med april i fjor.

Kyrre Knudsen, sjeføkonom i Sparebank 1 Sør-Norge, sier at ledighetstallene er gledelige nyheter.

Flere nyheter: