Menu
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) og LO-leder Kine Asper Vistnes går sammen om å sende et skremmeskudd mot borgerlig valgseier. Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Ap og LO med skremmeskudd: – Borgerlig valgseier vil bety lengre helsekøer og verre arbeidsvilkår

Helsekøene vil bli lengre, og arbeidsvilkårene for helseansatte vil bli dårligere dersom de borgerlige vinner valget, advarer Ap og LO.

Av NTB | 22.08.2025 06:34:32

Medisin og helse: – Jeg er bekymret for arbeidsplassene til LOs medlemmer som jobber i offentlig sektor, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.

Sammen med helseminister Jan Christian Vestre fra Arbeiderpartiet møter hun NTB utenfor LOs hovedkvarter på Youngstorget i Oslo.

Sola skinner, men mørke valgskyer truer. På snittet av meningsmålingene i august har de borgerlige tatt en knepen ledelse.

De to finner det derfor betimelig å advare om hva en Frp-ledet regjering vil bety for Helse-Norge, både når det gjelder helseansattes arbeidsvilkår og helsetjenestetilbudet.

– Resultatet blir mer deltid, flere midlertidige stillinger og kutt i fagforeningsfradraget. Lista er lang, sier hun.

Vestre beskylder høyresiden for dobbeltkommunikasjon.

– Du kan ikke både si at du skal ta vare på arbeidsfolk, samtidig som du med kirurgisk presisjonsnivå går løs på de rettighetene som fagbevegelsen har kjempet for i tiår. Som å innføre retten til å ansette folk midlertidig og ha fri bruk av vikarbyråer og innleie. Det svekker innsatsen for hele, faste stillinger og går utover tryggheten til folk som er på jobb, sier han.

Vestre peker også på at regjeringen med Ap i førersetet har greid å kutte i helsekøen og ventetidene.

– Nå er Sylvi Listhaug over hele Norge og lover alt til alle, men knapt noe til helse. Da blir det mindre penger til sykehusene og til å ha folk på jobb i helse- og omsorgstjenestene. Det så vi sist de styrte, sier Vestre.

– Arbeiderpartiets klare løfte er at ventetidene fortsatt skal ned, slår han fast.

De offentlige sykehusene kommer i år til å kjøpe privat kapasitet for om lag 18,5 milliarder kroner. Det er sannsynligvis ny rekord. Vi har et pragmatisk syn på samarbeid mellom offentlig og privat, påpeker helseministeren.

Men én ting er helt avgjørende, sier han.

– Det er offentlige sykehus som må ha hånden på rattet. Ellers mister vi kontrollen på den mest dyrebare ressursen vi har, og det er helsepersonellet vårt, sier Vestre.

Et luftslott, mener Vestre.

– Når du tar ut minst 150 milliarder kroner fra spleiselaget (summen av Frps skattekutt, red.anm.), så kan du ikke samtidig love mer til skole, mer til eldreomsorg, mer til sykehus, mer til politifolk.

– Dette regnestykket går jo ikke opp. Det er jo et luftslott Frp presenterer, som vil bety mer oljepengebruk og høyere renter. Dette er en politisk realitet, sier Vestre.

– Mye står på spill, sier Vistnes, som peker på at de borgerlige både har lovet å oppheve både innleieforbudet og forbudet mot midlertidige ansettelser.

– Vi har nå klart å få ned ventetidene med to uker i snitt på ett år og til lavere nivå enn før pandemien. Det er 30.000 færre som står i helsekø enn da Erna Solberg gikk av som statsminister. Men arbeidet er ikke ferdig. Vår bekymring er at dette blir satt i revers, sier han og peker på at både Høyre og Frp har lovet betydelige skattekutt.

Onsdag kom Fremskrittspartiet med et løfte om å bygge minst 3000 heldøgns omsorgsplasser for eldre hvert år fram til 2030.

(©NTB)

Flere nyheter: