reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Tirsdag samlet folk seg ved Bondi-paviljongen, der det var lagt ned kranser og blomster. Foto: Mark Baker / AP / NTB

Albanese knytter Sydney-angrepet til IS-ideologi

IS-ideologi ser ut til å ligge bak terrorangrepet mot en jødisk feiring i Sydney, der 15 mennesker ble drept, sier Australias statsminister Anthony Albanese.

Av NTB | 16.12.2025 00:40:41

Religion og livssyn: – Det ser ut til at dette var motivert av IS-ideologi, sa Albanese tirsdag.

De to gjerningsmennene, en 50 år gammel mann og hans 24 år gamle sønn, utførte et målrettet, antisemittisk angrep, har australske myndigheter sagt. Politiet etterforsker saken som et terrorangrep.

50-åringen ble skutt og drept av politi som ankom stedet. 24-åringen er i kritisk tilstand på sykehus. Politikilder har overfor australske medier identifisert de to som far og sønn, henholdsvis Sajid Akram og Naveed Akram.

15 mennesker ble drept, blant dem en rabbiner og en ti år gammel jente, da de var samlet til hanukka-feiring på Bondi Beach søndag kveld. En 87 år gammel mann som overlevde holocaust, var også blant de drepte.

– Det vi så i går var en ren ondskap, en antisemittisk handling, en terrorhandling, sa statsministeren da han mandag la ned blomster på stedet.

Albanese sa at regjeringen hans skal stramme inn på Australias våpenlovgivning. Australia har allerede noen av verdens strengeste våpenlover.

(©NTB)

Flere nyheter: