Menu
Hordaland tingrett i Bergen. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Aktor ber om fire års fengsel for tidligere idrettstrener

Påtalemyndigheten ber om fire års fengsel for en tidligere idrettstrener i 30-årene, som står tiltalt i tingretten i Bergen for seks overgrep gjennom nær ti år.

Av NTB | 08.09.2025 14:02:31

Kriminalitet og rettsvesen: Treneren har vært tiltalt for å ha utnyttet sin stilling for å oppnå seksuell omgang, skriver Bergensavisen og Bergens Tidende.

Det er seks kvinner som er fornærmet i overgrepene som skal ha skjedd fra sommeren 2014 til sommeren 2023 på Vestlandet. Ifølge tiltalen skal han ha bygget opp et avhengighets- eller tillitsforhold, og så utnyttet dette.

Saken har gått gjennom to uker i Hordaland tingrett i Bergen, hvor mannen nektet straffskyld.

– Han har forklart at han har hatt seksuell omgang med alle, men forklarer seg ulikt om hva som er foranledningen og hvem som er initiativtaker til det som skjer, sa aktor Nina Skipevåg Andreassen i retten mandag.

Hun viste så til at hun mener mannen har liten troverdighet i saken.

– Jeg opplever forklaringen til tiltalte konstruert og tildekkende. Det er mye han ikke husker, og han har ingen forklaring på hvorfor de fornærmede forklarer seg slik de gjør, sa hun i retten.

(©NTB)

Flere nyheter: