reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Hans Christian Ostrø (f.t.v.) var en av seks vestlige fotturister som i 1995 ble kidnappet av en muslims geriljagruppe i Kashmir. En klarte å rømme, de andre fire er aldri blitt funnet. Foto: NTB

Ostrø-dokumentar får verdenspremiere i mars

Nå er det klart at dokumentaren om Hans Christian Ostrø, som i 1995 ble tatt til fange og drept av en geriljagruppe i Kashmir, får verdenspremiere i mars.

Av NTB | 20.02.2026 12:58:56

Kriminalitet og rettsvesen: Det skjer under den anerkjente dokumentarfestivalen i greske Thessaloniki, som foregår 5. til 15. mars.

Det er søsteren Anette Ostrø som står bak «The Golden Swan». Hun baserte seg på dikt og brev som Hans Christian Ostrø skrev under ukene i fangenskap, ifølge Norsk filminstitutt.

Dokumentaren er tatt ut til International Competition-seksjonen på Thessaloniki International Documentary Festival.

– Å bli valgt ut til hovedkonkurransen i Thessaloniki er en stor anerkjennelse. Jeg er svært takknemlig for muligheten til å presentere The Golden Swan for et internasjonalt publikum og et viktig dokumentarfilmmarked, sier regissør Anette Ostrø i en uttalelse.

Hans Christian Osterø var kunstner og skuespiller og på reise i Kashmir i India da han sammen med flere andre turister ble kidnappet av en muslimske geriljagruppe. Fem uker senere ble han funnet likvidert. Familien opprettet i etterkant en minnepris i hans navn.

Anette Ostrø «forvandler et brutalt gisseldrama til en dypt personlig dokumentarfilm om å konfrontere frykt og velge tilgivelse fremfor hat», heter det i omtalen.

Ytterligere tre norske dokumentarer skal vises i festivalens konkurranseseksjon for nykommere:

«We are Stardust», der regissør Elisabeth Rasmussen følger musiker Jon Larsens omfattende arbeid med å kartlegge, samle og forske på stjernestøv, «In Cod We Trust», der regissør Guro Saniola Bjerk hyller hjemstedet Båtsfjord, og Maja Holands dokumentar «Hex», om det norske black metal-bandet Witch Club Satan.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige