reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
De fleste foreldre er svært fornøyde med barnehagen, viser årets foreldreundersøkelse. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Foreldre er fornøyde med barnehagen – men misfornøyde med bemanningen

Nesten alle foreldre er fornøyde med barnehagen. Samtidig er nesten én firedel misfornøyde med bemanningen.

Av NTB | 19.02.2026 08:37:54

Økonomi og næringsliv: Årets foreldreundersøkelse i barnehagene viser at 93 prosent av foreldrene er fornøyde med barnehagen, skriver Utdanningsdirektoratet (Udir) i en pressemelding.

Nesten alle opplever at barna trives og er trygge på personalet. Tallene viser også at 94,3 prosent av barn i alderen 1–5 år gikk i barnehagen i 2024. Tallene om barnehagedeltakelse i 2025 kommer i mars.

Undersøkelsen viser samtidig at 24 prosent er misfornøyde med bemanningstettheten.

– Det er veldig positivt at mange foreldre opplever at barna deres trives. Dette viser hvor betydningsfulle barnehagepersonalet er. Den innsatsen de legger ned hver dag, er avgjørende for barns utvikling, sier direktør Morten Rosenkvist i Utdanningsdirektoratet.

– Derfor jobber vi nå med å lage bedre spørsmål til neste års undersøkelse, slik at den gir mer presise og nyttige svar, sier han.

Utdanningsdirektoratets tall for 2025 viser at 99 prosent av barnehagene oppfyller bemanningsnormen. Bemanningen ligger i gjennomsnitt på 5,7 barn per ansatt.

– Bemanningskrisen er godt kjent og noe som burde vært mye høyere oppe på politikernes prioriteringsliste. Barnehage skal ikke være oppbevaring av barn, men slik er det dessverre mange steder. Det nok det mange foreldre uroer seg for, sier Lorentzen.

Videre sier hun at tallene som i dag fra Udirs innrapporteringssystem Basil, viser at bemanningen nasjonalt er stabil, og at andelen årsverk på dispensasjon og mangelen på barnehagelærere har falt noe. Hun peker på at det er svært store geografiske forskjeller i andelen pedagogiske ledere med dispensasjon.

– Det er bra at noen av de nasjonale tallene er stabile. Samtidig mener jeg at det viser at de ekstra satsingene fra Stortinget de to siste årene, må fortsette. Og så må kommunene forpliktes tydeligere på at penger til å bedre bemanningen ikke kan brukes til andre formål. Vi har dessverre sett at det skjer, sier hun.

Rosenkvist sier at de har fått tilbakemeldinger om at spørsmålet i undersøkelsen om bemanning ikke fungerer godt nok. Han sier at foreldre ofte tolker det ulikt.

Nestleder i Utdanningsforbundet, Ann Mari Milo Lorentzen, sier i en kommentar til NTB at det er et dårlig tegn at nesten hver fjerde forelder ikke er fornøyd med bemanningssituasjonen i barnehagen, men at det samtidig ikke er overraskende.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige