Første rettsmøte for siktet etter Sydney-angrep
Mannen som er siktet for terror og 15 drap etter skyteangrepet mot en jødisk tilstelning i Sydney i desember, deltok mandag i et rettsmøte for første gang.
Religion og livssyn: Det har vært rettsmøter om saken tidligere, men dette var første gang 24 år gamle Naveed Akram stilte i retten og uttalte seg, melder den australske kringkasteren ABC. Deltakelsen skjedde via video fra fengselet.
Mandagens rettsmøte handlet om å forlenge en midlertidig forføyning som gjør det ulovlig å offentliggjøre navnene på dem som overlevde angrepet ved den verdensberømte stranden Bondi Beach. De står imidlertid fritt til selv å stå fram med identiteten sin.
15 mennesker ble drept og titalls såret i angrepet i forbindelse med feiring av den jødiske høytiden hanukka 14. desember. Akrams far Sajid, som også deltok i angrepet, ble skutt og drept av politiet.
Akram bekreftet at han hadde hørt diskusjoner om forbudet mot å navngi de overlevende. Ellers sa han ingenting. Etter rettsmøtet sa forsvarer Ben Archbold at det var for tidlig hvordan Akram vil svare på skyldspørsmålet i saken og la til at de fortsatt ventet på påtalemyndighetens bevisoppgave.
(©NTB)








