reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
En statue av John Harvard på universitetsområdet, fotograferte i januar 2024. Foto: Steven Senne / AP / NTB

Trump-administrasjonen saksøker Harvard-universitetet

Trump-administrasjonen anklager Harvard for ikke å føye seg etter den føderale etterforskningen av universitetets opptakspraksis.

Av NTB | 13.02.2026 18:08:02

Politikk: I søksmålet som ble kjent fredag, krever administrasjonen dokumentasjon som kan avklare hvorvidt universitetet ulovlig vurderte rase eller etnisitet i opptaket av studenter.

Det er under to uker siden president Donald Trump gikk tilbake på en mulig avtale om å avslutte administrasjonens kampanje mot Harvard, skriver The New York Times.

Trump krevde deretter 1 milliard dollar fra Harvard for å avslutte granskingen av universitetets praksis.

Harvard har foreløpig ikke kommentert søksmålet.

Dokumentene trengs for å vurdere om Harvard retter seg etter kjennelsen, ifølge departementet.

Trumps forsøk på å holde tilbake statsstøtte til Harvard, har ført til at Harvard har gått til rettslige skritt, og de to partene har så langt ikke klart å komme til enighet.

Justisdepartementet oppgir at den eneste grunnen til søksmålet er å tvinge Harvard til å skaffe dokumenter knyttet til om «rase» ble vurdert i opptakene. Bakgrunnen er at USAs høyesterett i 2023 fastslo at det er i strid med grunnloven å ha studieprogrammer der rase blir vurdert som opptakskriterium.

I fjor forsøkte Trump-administrasjonen å si opp hundrevis av stipender som var gitt til universitetets forskere. Begrunnelsen var at Trump-administrasjonen mente at universitetet ikke hadde gjort nok for å stanse trakassering av jødiske studenter på campus.

(©NTB)

Flere nyheter: