Solberg advarer i avskjedstale: Ikke se bakover når oljealderen ebber ut
Mange i oljebransjen mister i dag jobben fordi sokkelen går inn i en «moden» fase. Erna Solberg advarer om oljenostalgi og råder Høyre til å se framover.
Økonomi og næringsliv: – Høyre må være partiet som ser mulighetene, sa den avtroppende partilederen i avskjedstalen på Høyres landsmøte fredag.
Solberg viser til at en rekke selskap i oljebransjen det siste året har varslet nedbemanninger av flere hundre ansatte. Alt fra arbeidere på verft og ingeniører i kontorjobber rammes.
Det skyldes at det etter alt å dømme ikke blir noen nye, store funn på norsk sokkel framover. Isteden holdes aktiviteten oppe av å utvikle eksisterende olje- og gassfelt.
– Mange vil i denne situasjonen være fristet til å se bakover. Til å drømme om det som var. Til å anklage politiske motstandere for det som uansett skjer, sa Solberg og la til:
– Mitt råd til dere er å se framover.
Blant annet trakk hun fram lav satsing på forskning og utvikling i dag.
Solberg mener også at rammebetingelsene for næringslivet er blitt dårligere, at de må betale for mye skatt, og at investeringene er for lave.
– Dette kan ikke fortsette. Vi må jobbe for at de beste årene for Norge ligger foran oss. At ikke den tiden vi har bak oss, blir sett på som den beste tiden for Norge. Det er vårt ansvar for kommende generasjoner, for våre barn og barnebarn.
Talen var den siste Solberg holdt som Høyres partileder, et verv hun har holdt i 22 år. Lørdag overlater hun roret til Ine Eriksen Søreide, som er innstilt som ny Høyre-leder.
(©NTB)








