Menu
Statsminister Jonas Gahr Støre og Palestinas president Mahmoud Abbas møter pressen etter samtalene i regjeringens representasjonsanlegg i Parkveien. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Støre krever at Israel frigir palestinske skattepenger

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) stilte krav til både Israel og Palestina under den palestinske presidenten Mahmoud Abbas' norgesbesøk.

Av NTB | 11.02.2026 13:39:04

Krig og konflikter: – Vi støtter en reformpress i de palestinske selvstyremyndighetene og forventer alltid at de lever opp til standarden når det gjelder åpenhet og godt styre. Vi forventer fra Israel at de respekterer gjeldende lover og regler i folkeretten, sier Støre onsdag ettermiddag.

Han la til at Norge ønsker velkommen at det jobbes mot demokratiske lokale og etter hvert nasjonale valg i de palestinske områdene.

– La meg gjøre ett poeng klart: Det er penger som kreves inn av Israel som er palestinske skattepenger. De pengene må frigis til palestinske myndigheter til det palestinske folks gode.

Israel krever inn skattepenger på vegne av Palestina, men Israel har i lengre tid holdt tilbake penger. Ifølge det palestinske finansdepartementet begynte Israel i oktober 2023 med månedlige trekk fra skatteinntektene tilsvarende regjeringens månedlige bevilgninger til Gaza. Norge har hjulpet med å frigi en del av disse pengene.

Hamas’ angrep mot Israel skjedde 7. oktober 2023, og deretter begynte krigen mellom Israel og Hamas. Tross en våpenhvile mellom Israel og Hamas siden oktober i fjor, er det altså fortsatt palestinske skattepenger på israelske kontoer.

(©NTB)

Flere nyheter: