Menu
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) møter pressen på Utenriksdepartementet i forbindelse med feil i håndteringen av egen habilitet. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Barth Eide om habilitetssaken: Kommer nå på grunn av spørsmål fra NRK

Det var et spørsmål fra NRK som førte til at utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) nå redegjør for sin inhabilitet i saken om sønnens studentpraktikantskap.

Av NTB | 11.02.2026 09:18:26

Politikk: – På mandag ettermiddag ble jeg oppmerksom på dette forholdet, og at dette skulle vært helt annerledes. Da valgte jeg med en gang å sette i gang en opprydding. Det brukte vi dagen i går på, og da har jeg valgt å gå ut i dag, er det jo nettopp fordi jeg vil stå fram med feilen jeg har gjort, sa Eide på en pressekonferanse onsdag formiddag.

Han bekreftet også at det var i forbindelse med et spørsmål fra NRK han ble oppmerksom på feilen.

Utenriksministeren sendte onsdag morgen ut en pressemelding om at det hadde oppstått en habilitetssak i forbindelse med at sønnen hadde søkt en stilling som studentpraktikant ved ambassaden i Paris. Han forklarte at han hadde trukket seg lengst mulig unna saken på grunn av den åpenbare inhabiliteten, men at det likevel ble feil.

Årsaken er at i forlengelsen av ham er utenrikstjenesten og ambassadøren inhabile.

– Jeg skulle ha skjønt at den inhabiliteten smitter videre nedover, sa Eide.

Han var gjentatte ganger svært nøye med å understreke at det er han selv som har gjort en feil.

– Jeg står og innrømmer en feil jeg har gjort som statsråd, men det vondeste for meg som far er at min sønn, som var veldig begeistret og trivdes veldig godt på ambassaden i Paris etter at han har blitt valgt ut etter formelle kriterier og fått den jobben, nå måtte slutte, sa utenriksministeren.

Samtidig var han nøye med å understreke at ambassadøren valgte de to mest kvalifiserte søkerne. Dette gjentok han på spørsmål fra NTB om mulige forbigåtte søkere.

– Så det er ikke søknadsprosessbehandlingen det står på, men det er det at ambassadøren kunne ta en beslutning. Og strengt tatt kunne ikke han ta en beslutning noen vei hvis man tar inhabiliteten fullt på alvor.

– Jeg skjønte at jeg var inhabil, men jeg forsøkte å håndtere det ved å ikke snakke med folk.

Utenriksministeren ønsket ikke å trekke linjer tilbake til juni 2023, da kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen (Ap) trakk seg fordi hun hadde vært inhabil i forbindelse med utnevnelser.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sier det burde vært oppnevnt en settestatsråd, og at «utenriksministeren har gjort en feil». Han sier samtidig at han har tillit til Eide, og sier det er viktig at utenriksministeren beklager og vil rydde opp.

– Jeg sitter når han har tillit. Punktum. Det er ikke min jobb å sammenligne saker, sier Eide.

På pressekonferansen onsdag formiddag beklaget utenriksministeren situasjonen som har oppstått på det sterkeste, også til sønnen, som nå har trukket seg fra praktikantstillingen.

Eide understreker at han og andre statsråder pugger på og kjenner til habilitetsregelverket. Likevel ble det altså feil.

Flere nyheter: