Mowi tjente 2,4 milliarder – gir 791 millioner i utbytte
Oppdrettskjempen Mowi fikk et driftsresultat på 213 millioner euro – 2,4 milliarder kroner – i fjerde kvartal. Aksjonærene får 791 millioner kroner i utbytte.
Økonomi og næringsliv: Omsetningen i fjorårets tre siste måneder ble på 1,59 milliarder euro, som tilsvarer 17,9 milliarder kroner med dagens kurs. Det er en økning fra 1,5 milliarder euro i samme periode året før.
– 2025 markerte nok et rekordår for Mowi, og i 2026 forventer vi å fortsette utviklingen og slakte 605.000 tonn, skriver konsernsjef Ivan Vindheim i Mowi i en børsmelding.
Dette representerer en årlig vekst på 8,3 prosent, sier Vindheim og viser til at for næringen er forventningen en vekst på 1 prosent.
– I tillegg har vi aldri hatt mer fisk i sjø på dette tidspunktet av året med 8,7 prosent mer enn på samme tid i fjor. Det gjør oss godt posisjonert for videre vekst, sier Vindheim.
Resultatet gjør at aksjonærene får 1,50 kroner per aksje i utbytte. Dette beløper seg til 791 millioner kroner, skriver E24.
Vindheim peker på både rekordvolumer og rekordinntekter gjennom hele verdikjeden. Han viser også til at kostnadene har falt med til sammen 176 millioner euro i 2025 (2,1 milliarder kroner), og at de forventes å synke ytterligere i 2026.
Ifølge Mowi var den økte lakseprisen i fjerde kvartal forventet, i et år som har vært preget av lave laksepriser som resultat av svært høy tilbudsvekst på 12 prosent.
Det samlede driftsresultatet for fjoråret ble på 727 millioner euro.
(©NTB)








