Ruud tok råsterkt OL-gull i slopestyle – hyllet familien og kjæresten
Birk Ruud fikk fullklaff i første forsøk og tok karrierens andre OL-gull da han vant friskikjørernes slopestylekonkurranse i Livigno.
Sport: 25-åringen fra Bærum fikk opp poengsummen 86,28 i den første av de tre omgangene i tirsdagens finale. Det skulle vise seg å bli en score ingen klarte å tukte etter at samtlige konkurrenter hadde vært gjennom løypa tre ganger.
Dermed kunne nordmannen juble for karrierens andre olympiske gullmedalje. Den første kom i big air-konkurransen i Beijing for fire år siden.
På sidelinjen i Livigno tirsdag hadde Ruud flere av sine viktigste støttespillere, blant dem kjæresten Tonje Frigstad.
– Helt fantastisk å se familien her. Jeg gleder meg virkelig til å være sammen med dem etterpå. De er viktige for meg. Familien er noe av det viktigste man har. At de får se sånn som det ble nå, er helt fantastisk, sa Ruud til NRK etter triumfen.
– Jeg må nesten bare begynne å si at det var et ordentlig antiklimaks å klovne meg ned den siste omgangen, flirte Ruud til NRK.
Deretter røpet han at det hadde oppstått dramatikk i OL for noen dager siden.
– Jeg hadde et lite krasj på treningen i forgårs. Det var et lite tilbakeslag. Etter det var det bare å hvilke, teste hodet og senke forventningene litt, sa han.
OL-gullet har han drømt om lenge.
– Tenk at jeg skulle ende opp med dette gullet, som jeg har skrevet på peisen. Selv da jeg var i tvil, skrev jeg «vinne OL-gull 2026» der. Nå står jeg jammen meg her, sa han.
Oppgaven med å tukte Ruud ble for vanskelig for samtlige i finalefeltet. Norges to andre kort, Tormod Frostad og Sebastian Schjerve, klarte ikke melde seg på i gullkampen.
Schjerve ble nummer seks, mens Frostad ikke klarte å gjennomføre et feilfritt forsøk. Dermed endte han sist. Amerikanske Alex Hall tok sølvet, mens Luca Harrington fra New Zealand tok bronsen.
Den ferske OL-mesteren Ruud var også best av samtlige i kvalifiseringen til tirsdagens finale.
Dermed spente han selv forventningene til topps foran tirsdagens drama.
25-åringen innrømmet samtidig i et intervju tidligere i OL at oppladningen til vinterlekene i Italia ikke har vært enkel.
– Nå føler jeg meg bra mentalt, men for en måned siden hadde jeg det verre enn jeg noen gang har hatt det. Jeg var ikke deprimert, jeg ville stå på ski og jeg ville gjøre ting, men jeg var engstelig, sa Ruud åpenhjertig.
– Jeg hadde en samtale med en fyr som ga meg en bedre forståelse av følelsene jeg kjente på, som om noe strammet i brystet mitt, og jeg følte meg rar og syk, selv om jeg aldri hadde feber. Det var hjernen min som lurte meg, sa Ruud.
Etter gullet under OL i Beijing for fire år siden følte Ruud seg tom og var lei av å stå på ski. Det førte til en kort periode som snowboardkjører.
Deretter returnerte han til konkurranser med ski på beina.
Nå er han olympisk mester for andre gang.
I den siste omgangen, etter at gullet var sikret, landet Ruud hardt etter et hopp og kom til mål med blodet rennende fra munnen. Det så ut til å ha gått bra med OL-mesteren.
Ruud tok VM-gull i slopestyle både i 2023 og 2025. Nordmannen har vært verdens beste slopestyle-kjører i lang tid. Det gjorde han til mannen å slå i Livigno tirsdag.
Han fikk god hjelp til å håndtere uroen han kjente på.
(©NTB)
