reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Mange i Oslo liker å gå på ski i skogene rundt byen. Foto: Terje Pedersen / NTB

Antall skidager i Oslo mer enn halvert

Antall dager med mye snø i Oslo-marka har falt jevnt og trutt de siste tiårene. Siden OL i 1952 er antall skidager mer enn halvert i Nordmarka.

Av NTB | 07.02.2026 08:48:20

Sport: Aftenposten har fått statistikk fra Meteorologisk institutt om snødybden ved Bjørnholt i Nordmarka.

Meteorologisk institutt legger til grunn at det må være minst 25 centimeter snø for å lage skispor, og med dette grunnlaget var det 65 skidager der i fjor.

Til sammenligning var antallet 146 i 1952 da Oslo arrangerte vinter-OL. I 1920 var det 180 skidager, altså nesten tre ganger så mange som i fjor.

Det finnes statistikk fra Bjørnholt helt tilbake til 1898.

– Vi ser en tydelig nedadgående trend. Antallet skidager går ned. Når temperaturene blir høyere, gjør det at snøfallene kommer senere på høsten og smelter tidligere på våren, sier klimaforsker Helga Therese Tilley Tajet ved Meteorologisk institutt til avisen.

(©NTB)

Flere nyheter: