LIVESENTER
Menu
Huset til Jørgensen, som nå får flytte hjem igjen, ligger til venstre i bildet. Foto: Jan Langhaug / NTB

Nabo til grunnstøtt skip får flytte hjem etter åtte måneder

Over åtte måneder etter at et konteinerskip gikk på grunn like ved boligen hans på Byneset i Trondheimsfjorden, har Jostein Jørgensen fått opphevet evakueringen og flyttet hjem igjen, melder VG.

Av NTB | 07.02.2026 03:18:27

Ulykker og naturkatastrofer: Det var 22. mai 2025 at et 135 meter langt konteinerskip gikk på grunn få meter fra huset til Jørgensens nabo. Under arbeidet med å fjerne skipet gikk det flere ras i området, og fire boliger ble evakuert. Huset som var nærmest skipet, ble ikke evakuert ettersom det sto på trygg grunn.

– Det er veldig flott å få bo i huset igjen og vi føler oss veldig trygge. Det er fagfolk som har sett på det, og de hadde ny befaring senest nå på tirsdag, sier Jørgensen til VG.

Uenighet om hvem som skulle betale for skredsikringen bidro til at arbeidet trakk ut i tid. Kommunen har så langt bidratt med ti millioner kroner, mens staten har bidratt med fire millioner.

– Det gjenstår fortsatt noe arbeid før vi vet totalkostnaden. Vår hensikt er helt klart å inndrive pengene fra de som har ansvaret for at skaden skjedde, skriver konstituert byråd for byutvikling i Trondheim Trond Åm i en epost til VG.

Området rundt huset er varig endret etter rasene.

– Området og strandsonen er ødelagt, det er en katastrofe for oss. Før hadde vi en lang og fin rullesteinfjøre, nå er det bratt steinur, sier Jørgensen.

(©NTB)

Flere nyheter: