Økokrim-sjefen vurdert som habil i Jagland-etterforskning
Økokrim-sjef Pål Lønseth har lang fartstid i Arbeiderpartiet, men er ikke vurdert som inhabil i forbindelse med etterforskningen av Thorbjørn Jagland.
Kriminalitet og rettsvesen: Jagland er tidligere leder i Arbeiderpartiet.
Lønseth har blant annet vært statssekretær for justis- og beredskapsminister Grete Faremo (Ap) fra 2009 til 2013.
VG har stilt spørsmål om Lønseths habilitet.
– Ja, habiliteten har blitt vurdert. Lønseth, og følgelig Økokrim, er habil. Lønseths fortid i Arbeiderpartiet medførte ingen kontakt med, relasjoner til, eller samarbeid med personer som er omtalt i mediene i forbindelse med Epstein-filene. Partitilhørighet alene medfører ikke inhabilitet etter norsk rett, svarer de.
Torsdag kveld kunngjorde Økokrim at de har startet etterforskning av Thorbjørn Jagland for grov korrupsjon i forbindelse med dokumentene som er sluppet i USA rundt seksualforbryteren Jeffrey Epstein.
(©NTB)





