reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
En mann går forbi bygget til Bank of England i London torsdag, samme dag som sentralbanken kunngjorde at den holder styringsrenten uendret. Foto: Kin Cheung / AP / NTB

Britisk sentralbank holder renten uendret

Bank of England holder styringsrenten uendret på 3,75 prosent. Bakgrunnen er at inflasjonen øker og at økonomien viser tegn til ny vekst.

Av NTB | 05.02.2026 13:47:46

Økonomi og næringsliv: Sentralbanken har jevnt og trutt senket renten de siste 18 månedene, vanligvis hver tredje måned. Sist var i desember, da renten ble kuttet med 0,25 prosentpoeng.

Siden da er det tegn som tyder på at året startet med en mer robust økonomi enn ventet, noe som kan presse inflasjonen oppover.

Selv om inflasjonen har gått ned det siste året, er den fortsatt på 3,4 prosent, godt over Bank of Englands inflasjonsmål på 2 prosent.

(©NTB)

Flere nyheter: