reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Stellan Skarsgård, her med sin Golden Globe for skuespillerinnsatsen i «Affeksjonsverdi», har fått prisheder på hjemmebane. Foto: Chris Pizzello/AP/ NTB

Ny heder til Stellan Skarsgård – på hjemmebane

Takket være norske «Affeksjonsverdi» fikk den svenske Hollywood-kjendisen sin første Oscar-nominasjon. Nå er Stellan Skarsgård også blitt profet i eget land

Av NTB | 03.02.2026 14:47:40

Kuriosa og kjendiser: Han er tildelt avisen Dagens Nyheters kulturpris for rollen som den fraværende filmskaperfaren i Joachim Triers film – noe som prisjuryen beskriver som «mesterlig skuespill», ifølge TT.

Tidligere har Stellan Skarsgårds innsats gitt ham både Golden Globe-pris og European Film Academy-pris, samt nominasjoner til Oscar og Bafta. De deles ut henholdsvis 22. februar og 16. mars og «Affeksjonsverdi» er nominert i henholdsvis åtte og ni kategorier.

– Det er vidunderlig, denne filmen som er så lavmælt – i dette stadige bråket av skriking og vold er den en hvisken. Og det er tydeligvis en hvisken som mange har hørt, sier Skarsgård til avisen.

Oscar-kampanjen er i innspurten og Stellan Skarsgård er med på å holde «Affeksjonsverdi» varm:

Sist helg stilte han opp da sønnen Alexander Skarsgård var vert for «Saturday Night Live», som første svenske. Skarsgård senior spilte pappa i to sketsjer – en av dem «fra Oslo» og kalt «Scandinavian Movie 2: Stench of a Family». Dette er andre gang SNL vier Triers film oppmerksomhet.

(©NTB)

Flere nyheter: