reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Tomas-Llorenc Guarino Sabate må endre sitt kortprogram bare dager før OL i Nord-Italia. Foto: Sergei Grits / AP / NTB

Pikant OL-trøbbel for kunstløper – nektes å bruke kjent filmmusikk

Den spanske kunstløperen Tomas-Llorenc Guarino Sabate (26) får ikke danse som en «minion» under OL i Italia. Opphavsrett har skapt kjempeproblemer.

Av NTB | 03.02.2026 10:27:49

Sport: Spanjolen er glad i animasjonsfilmserien «Minions» og har ved flere anledninger danset til filmmusikken i et «Minions»-kostyme. Det består av en gul t-skjorte og blå snekkerbukse.

Det blir det ikke noe av i Milano, skriver BBC.

For etter å ha fylt ut søknaden som sier noe om planene hans under OL, kom beskjeden om at musikkvalget ikke ble godkjent.

«Dessverre har jeg bare dager før OL fått beskjed om at jeg ikke får bruke dette programmet som følge av problemer knyttet til opphavsrett», skriver Sabate på Instagram.

De små og svært lojale minionsfigurene ble kjent gjennom «Grusomme meg»-filmene og har siden fått sitt eget univers.

Sabate skriver videre at han fikk beskjeden fredag, altså snaut to uker før mennenes kortprogram skal avvikles i Milano 10. februar.

«Jeg vil møte denne utfordringen og gjøre alt jeg kan for å gjøre det beste ut av situasjonen. Jeg skulle ønske jeg hadde bedre nyheter for mine fans, men jeg er veldig takknemlig for støtten denne sesongen. Jeg skal gi alt på isen», heter det i meldingen.

Det er Universal Pictures-selskapet Illumination som sitter på rettighetene til «Minions». Det er ikke kjent om filmgiganten har hatt mulighet til å frigjøre det fra opphavsretten.

Sabate har tidligere denne sesongen brukt musikken, senest under EM i januar.

«Så fort vi har mer detaljer i denne saken, vil vi dele dem. Opphavsrettproblemer er en utfordring for utøvere i alle kunstneriske idretter», skriver ISU.

«Selv om ISU ikke har en avtale med ClicknClear, jobber vi aktivt med å sørge for at utøverne får bruke musikken de ønsker for å skape fine øyeblikk», heter det videre.

BBC skriver at Sabate tidligere har brukt en musikkmiks av «Bee Gees» i sitt kortprogram. Det kan være løsningen han tyr til selv om han har pleid å bruke musikken fra den gruppen i friløp de siste gangene. Friløpet avvikles senere i OL.

26-åringen har seks ganger blitt nasjonal mester i Spania og debuterer i OL i Italia.

Det internasjonale skøyteforbundet har fått med seg saken og jobber med den. Samtidig opplyser de at det ikke foreligger en avtale med musikken Sabate ønsket å bruke.

(©NTB)

Flere nyheter: