Menu
Carlos Alcaraz tok fredagens semifinale mot Alexander Zverev i Australian Open. Foto: Aaron Favila / AP / NTB.

Alcaraz nedkjempet Zverev i ellevill maratonkamp – finaleklar i Melbourne

Carlos Alcaraz (22) tok fram sine kjempekrefter da han tok seg til finalen i Australien Open i en femsettskamp mot Alexander Zverev.

Av NTB | 30.01.2026 10:27:55

Sport: Dette ble en tenniskamp som inneholdt det aller meste. Gang på gang vartet spillerne opp med briljant spill i verdensklasse, og Carlos Alcaraz tok seg til finalen etter 4-6, 6-7 (5-7), 7-6 (7-3), 7-5 i en kamp som varte i hele 5 timer og 27 minutter.

– Jeg lå grensen gjennom hele kampen, og jeg hadde store problemer midtveis. Men jeg har vært i slikte situasjoner, og jeg visste hva jeg måtte gjøre. Jeg ga meg aldri, sa Alcaraz i seiersintervjuet.

Spanjolen Alcaraz var lenge i støtet, men ut over i kampen fikk han fysiske utfordringer.

I det tredje settet kunne det virke som om han hadde kramper i begge føttene, og han hadde trøbbel med å bevege seg skikkelig. Der røk Alcaraz 6-7 og tapte sitt første sett hittil i turneringen. Alcaraz kviknet til igjen etter hvert, men han tapte også det neste settet med samme sifre.

I det siste og avgjørende kjempet Alcaraz desperat og forsøkte febrilsk og klarte å få publikum på sin side, men måtte skuffende konstatere at han stadig misbrukte sine bruddsjanser før han til slutt brøt tilbake til 5-5. Alcaraz tok ledelsen i det siste for første gang med 6-5, og i det aller siste settet brøt han igjen og tok det med 7-5.

Dette ble også den lengste kampen i 2026-turneringen og den tredje lengste i hele turneringshistorien. Det hører med til de ytterste sjeldenhetene at kamper varer i langt over fem timer, og på tampen var det to tungpustede spillerne som gjorde sitt beste for å fullføre kampen på ordentlig vis.

I finalen skal Alcaraz opp mot vinneren av Novak Djokovic og Jannik Sinner i den andre semifinalen senere fredag.

Alexander Zverev tapte finalen mot Jannik Sinner i Australian Open sist år.

(©NTB)