OL-favoritten ler av Bjørndalen-utspill: – Jobben til Ole Einar er å mene ting
For få måneder siden felte Ole Einar Bjørndalen en nådeløs dom over Einar Hedegarts langrennssatsing. Nå ler kometen godt over utspillet til mannen han henter råd hos.
Sport: 24 år gamle Hedegart forbereder seg til karrierens første OL som kjempefavoritt på 10 kilometer fri teknikk. Fire seirer på fire forsøk har det blitt mot hele langrennseliten denne sesongen.
Forrige sesong satset trønderen som skiskytter, men la i fjor sommer bort børsa i jakten på OL-billett. Det fikk mildt sagt den tidligere skiskytterkongen Bjørndalen til å rynke på nesa.
– Jeg synes det er totalt feil. Han vinner NM og burde gått all in på skiskyting. Jeg tror han kunne vært kapabel til å være på pallen i OL på en sprint med den kapasiteten han har vist, sa Bjørndalen til NTB før sesongstart.
Siden den gang har Hedegart altså vist seg som verdens beste langrennsløper i skøyting.
– Jeg snakker litt med Ole Einar her og der. Ole Einar og Petter Northug er to jeg har snakket med og fått tips av. Begge er veldig åpne og greie, begynner han til NTB.
Deretter kommer svaret Bjørndalen-meldingen:
– Jobben til Ole Einar er å mene ting, så det der er bare artig. Han har sendt meg mange gratulasjoner underveis i sesongen. Jeg er sikker på at han synes det er veldig tøft det jeg har gjort nå, sier Hedegart.
Deretter sender han et lite verbalt spark tilbake mot skiskytterkongen.
– Så får vi som se om jeg kommer tilbake til skiskyting. Men gjør jeg det, synes han vel det er det dummeste jeg har gjort. Det er vel mest sannsynlig dummere, ler langrennskometen.
– Jeg kontakter dem når jeg har spørsmål om ting. Det jeg har gjort, har fungert veldig bra, men jeg snakker med dem dersom jeg har spørsmål om detaljer. Det går mye i detaljer, sier Hedegart om hjelpen han får.
Langrennskometen har ikke vært redd for å rekke ut en hånd til de gamle mesterne og be om tips og råd. 24-åringen sier han er overrasket over at ikke flere utøvere har gjort det samme.
Northug er full av beundring over det langrennskometen på Inderøya har fått til. 40-åringen snakker varmt om Hedegarts mentale egenskaper, og han trekker fram jobben 24-åringen har lagt ned etter sjokket i Holmenkollen forrige sesong.
Da ble han nummer to i et verdenscuprenn over 10 kilometer fri teknikk.
– Det er ytterst få utøvere som er sånn Einar er. Han har virkelig lyktes med planen sin, ved å gå litt under jorda etter den verdenscupprestasjonen i Holmenkollen. Det har fungert for han i hele vår, sommer og høst, sier Northug.
Under det nevnte verdenscuprennet i Holmenkollen forrige sesong hysjet han til kameraene som et stikk til den svenske langrennsstjernen William Poromaa.
Den slags markeringer kan minne om en tidligere langrennskonge.
– Han gir faen, og det er godt å se. Det trenger langrennssporten. I tillegg er han jo litt yrkesskadet ved å ha bodd så nær oss også, ler Petter Northug.
Han og Hedegart er begge fra Inderøy kommune.
Konfrontert med utspillet til Bjørndalen smiler Hedegart bredt.
Hedegart har brukt både Bjørndalen og Petter Northug som sparringpartnere på veien mot det som fort kan bli et uforglemmelig OL-eventyr i Italia om få uker.
Hedegart har også presentert seg som en utøver som ikke er redd for å komme med friske uttalelser og å skape overskrifter.
(©NTB)
