Saudi-Arabia og Tyrkia sier ja til Trumps fredsråd
Saudi-Arabia og Tyrkia er blant sju muslimske land i Midtøsten og Asia som i en felles uttalelse sier ja til å bli med i fredsrådet til president Donald Trump.
Politikk: De fem andre landene er Egypt, Jordan, Indonesia, Pakistan og Qatar. Onsdag kunngjorde landenes utenriksministre i en felles uttalelse at de blir med i «fredsrådet» for Gaza.
Fredsrådet var også tema under Trumps besøk i Davos onsdag, der han blant annet møtte Egypts president Abdel Fattah al-Sisi.
– Vi er veldig glade for å være med i Trumps fredsråd, sa Sisi, mens Trump omtalte forholdet mellom USA og Egypt som «fantastisk».
Han sa også at «masse flotte folk» ønsker å delta i rådet, og at han blant annet ønsker å bringe sammen lederne fra Egypt og Etiopia for å jobbe fram en avtale om et omstridt damanlegg i Nilen – Renessansedammen.
Fredsrådet er i utgangspunktet en del av Trumps fredsplan for Gazastripen, som USA sikret seg FN-mandat for i november i fjor. Men de siste dagene har USAs framstilling fått rådet til å framstå som et fredsråd med videre mandat, noe som har ført til advarsler om at det er et forsøk på å sette FNs sikkerhetsråd på siden. Rådet skal ledes a Trump, og at det kun er den amerikanske presidenten som skal ha vetorett.
Trump har de siste dagene invitert en rekke statsledere til å delta i rådet. Onsdag ble det også klart at pave Leo er invitert til å delta. Ifølge Vatikanets øverste diplomat, kardinal Pietro Parolin, ønsker Vatikanet å tenke gjennom saken før de svarer.








