Statsministerens kontor bekrefter: Sier nei til Trumps «fredsråd»
Norge kommer ikke til å slutte seg til oppsettet for Donald Trumps såkalte fredsråd slik det er nå, bekrefter statssekretær Kristoffer Thoner (Ap) til NTB.
Politikk: – Det amerikanske forslaget reiser en rekke spørsmål som krever videre dialog med USA. Norge vil derfor ikke slutte oss til oppsettet for Board of Peace og vil derfor heller ikke delta på en undertegnelsesseremoni i Davos, skriver Thoner, som er statssekretær ved Statsministerens kontor, i en epost til NTB.
Årsmøtet til Verdens økonomiske forum (WEF) pågår i sveitsiske Davos denne uken.
60 land, deriblant Norge, er invitert til å delta i Trumps såkalte fredsråd. Det skulle egentlig opprettes for å føre tilsyn med gjenoppbyggingen av Gaza, men rådets stiftelsesdokument ser ikke ut til å begrense seg til okkuperte deler av Palestina. Mange frykter at forslaget kan undergrave FN-systemet.
– For Norge er det avgjørende hvordan forslaget henger sammen med etablerte strukturer, som FN og våre forpliktelser der. Vi har samtidig understreket at Norge deler president Trumps mål om varig fred i Ukraina og Gaza. Norge vil fortsette vårt nære samarbeid USA og andre partnere for fred, sier Thoner.
Tidligere tirsdag sa statssekretær Andreas Kravik i Utenriksdepartementet til Aftenposten at Norge ikke kan delta i Trumps fredsråd slik det fremstår i dag.
Flere partier i Norge har bedt statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) om å si nei til rådet.
Blant de inviterte til rådet er Russlands president Vladimir Putin.
I utgangspunktet kan deltakerne sitte i rådet i maks tre år. Men de kan sikre seg en permanent plass hvis de betaler 1 milliard dollar til rådet, ifølge en rekke medier.








