Menu
Japans statsminister Sanae Takaichi kunngjorde mandag et nyvalg. Foto: Rodrigo Reyes Marin / AP / NTB

Japans statsminister skriver ut nyvalg i februar

Japans statsminister Sanae Takaichi har kunngjort at nasjonalforsamlingen skal oppløses denne uken for å bane vei for nyvalg 8. februar.

Av NTB | 19.01.2026 12:05:50

Politikk: Valgkampen skal starte 27. januar, sa Takaichi i kunngjøringen. Målet hennes er å få velgernes støtte til å gjennomføre flere planer, inkludert skattekutt, økt offentlig pengebruk og en ny sikkerhetsstrategi.

Valget skal avgjøre sammensetningen av de 465 plassene i underhuset i nasjonalforsamlingen. Takaichis parti LDP er relativt upopulært, men regjeringskoalisjonen hun leder gjør det bra på meningsmålingene.

– Er Sanae Takaichi god nok til å være statsminister? Jeg vil spørre det herskende folket om å avgjøre det, sa hun på en pressekonferanse mandag.

Takaichi tok over som statsminister i oktober etter at Shigeru Ishiba gikk av.

(©NTB)

Flere nyheter: