Hundrevis demonstrerer mot USA i Nuuk – 20.000 deltok i København
Lørdag ettermiddag har hundrevis av grønlendere møtt opp for å vise sin motstand mot Trumps krav om å overta øya.
Krig og konflikter: Grønlands regjeringssjef Jens-Frederik Nielsen ankom demonstrasjonen da den startet i Grønlands hovedstad Nuuk i 16-tiden lørdag ettermiddag, norsk tid.
TV-bilder viser at flere hundre personer har møtt opp. Slagordet «Grønland er ikke til salgs» går igjen. Enkelte viser også sin misnøye mot Nato-sjef Mark Rutte, som foreløpig har vært svært stille i saken.
Demonstrasjonen i Nuuk startet med et minutts stillhet til minne om landets forfedre, fulgt av nasjonalsangen, ifølge Dansk Radio.
Demonstrasjonstoget skal gå fra nasjonalforsamlingen Naalakkersuisut til det amerikanske konsulatet.
Demonstrasjoner avholdes også Aarhus, Odense Aalborg og Esbjerg, samt i Nuuk på Grønland.
Rundt 20.000 personer deltar i demonstrasjonene i København, sier arrangørene til Danmarks Radio. De avventer fortsatt endelige tall.
Både danske og grønlandske flagg kan ses i folkemengden i et hav av rødt og hvitt.
Demonstrasjonene kommer etter USAs president Donald Trumps gjentatte trusler om amerikanske overtakelse av øya.
– Det er svært viktig for oss å vise resten av verdenssamfunnet at dette ikke bare er en kamp for Grønland. Det er også en kamp for frihet og demokrati, sier hun.
Demonstrasjonen startet på Rådhuspladsen i sentrum og beveger seg siden mot den amerikanske ambassaden på Østerbro.
Rådshuspladsen i København var tidligere lørdag fylt opp med tusenvis av mennesker som demonstrerer til støtte for Grønland, viser TV-bilder.
Julie Rademacher, leder for Uagut, som er landsorganisasjonen for grønlendere i Danmark, sier demonstrasjonene sender et viktig signal, selv om de trolig ikke får direkte betydning for presidentens ønsker og holdninger.
(©NTB)







