Emiratene trekker styrker ut av Jemen
De forente arabiske emirater har besluttet å trekke sine gjenværende styrker ut av Jemen, kort tid etter en oppfordring fra Saudi-Arabia.
Politikk: Forsvarsdepartementet viser til «nylig utvikling» i landet som årsak for uttrekkingen. Det er ikke opplyst når styrkene hentes hjem.
Saudi-Arabia gjennomførte natt til tirsdag bombeangrep mot havnebyen Mukalla i Jemen, angivelig for å ramme en våpenleveranse fra De forente arabiske emirater til separatistgruppen STC.
Saudi-Arabia har anklaget Emiratene for å støtte separatistene med våpen, noe Emiratene selv avviser.
Saudi-Arabia har også advart om at våpenstøtte til opprørerne er ekstremt farlig. Den saudistøttede regjeringen i Jemen har også krevd at Emiratene trekker sine styrker ut og ga dem en tidsfrist på 24 timer.
Presidentrådet i Jemen har også kansellert en forsvarsavtale med Emiratene og erklært unntakstilstand i landet. Presidentrådet er den internasjonalt anerkjente regjeringen i Jemen som primært har kontroll over østlige regioner, mens Houthi-bevegelsen styrer hovedstaden Sana og andre deler i vest.
Myndighetene i Emiratene innrømmer at de har sendt pansrede biler til Jemen, men avviser enhver beskyldning om at det var en våpenforsendelse. Bilene skal ha vært ment for Emiratenes egne styrker i landet, men det ble ikke gitt noen ytterligere opplysninger fra Abu Dhabi.
(©NTB)






