reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Kosovos statsminister Albin Kurti (i midten) håper på flertall i parlamentet etter søndagens nyvalg. Her stiller han opp på selfie med velgere. Foto: AP / NTB

Kosovos statsminister håper på støtte i nyvalg

Innbyggerne i Kosovo gikk søndag til urnene for velge ny nasjonalforsamling – for andre gang på et år.

Av NTB | 28.12.2025 14:52:32

Politikk: I valget i februar klarte ikke det største partiet å sikre nok støtte til å danne ny regjering.

Nå håper statsminister Albin Kurti på at hans parti Vetëvendosje får et stort nok flertall til få slutt på en nesten ett år lang paralyse i parlamentet.

Kosovos opposisjonspartier nekter å samarbeide med Kurti, som de kritiserer for håndteringen av samarbeidet med vestlige allierte og for hans tilnærming til den serbiske minoriteten i landet.

Vetëvendosje gikk til valg på å avvikle de gjenværende serbiske institusjoner i Kosovo og øke regjeringens innflytelse i serbiskdominerte kommuner.

Kosovo, med sine 1,6 millioner innbyggere, erklærte seg som en selvstendig stat i 2008 og regnes som Europas yngste land.

Om den fastlåste situasjonen fortsetter, vil det være krise for Kosovo. I april skal nemlig parlamentet velge en ny president etter Vjosa Osmani og ratifisere låneavtaler med EU og Verdensbanken på i alt 1 milliard euro, nesten 12 milliarder kroner.

For å vinne velgere har Kurti lokket med en ekstra månedslønn i året til offentlig ansatte, 1 milliard euro i året til investeringer og en ny enhet for å bekjempe organisert kriminalitet, et stort problem i Kosovo.

(©NTB)

Flere nyheter: