Danmark og Grønland reagerer: – USA skal ikke overta Grønland
– Jeg er sterkt opprørt, sier Danmarks utenriksminister om Donald Trumps utnevnelse av en spesialutsending som vil gjøre Grønland til en del av USA.
Kriminalitet og rettsvesen: Til dansk TV 2 sier utenriksminister Lars Løkke Rasmussen at han vil ha en forklaring fra USAs ambassadør i København.
Ambassadøren vil bli innkalt til møte i løpet av de neste par dagene. Bakgrunnen er at USAs nye spesialutsending til Grønland vil gjøre verdens største øy til en del av USA.
– Jeg er sterkt opprørt over utnevnelsen og uttalelsen, som jeg finner totalt uakseptabel, sier Løkke.
I en felles uttalelse sier Danmarks statsminister Mette Frederiksen og Grønlands regjeringssjef Jens-Frederik Nielsen at «man kan ikke annektere andre land».
– Grønland tilhører grønlenderne, og USA skal ikke overta Grønland. Vi forventer respekt for vår felles territorielle integritet, understreker de.
– Landegrenser og statenes suverenitet er rotfestet i folkeretten. Det er fundamentale prinsipper.
At Trump har utnevnt delstaten Louisianas guvernør Jeff Landry til spesialutsending til Grønland, ble kjent natt til mandag.
På meldingstjenesten X skriver Landry at målet er å gjøre Grønland til en del av USA.
– Jeff forstår hvor avgjørende Grønland er for vår nasjonale sikkerhet, og vil sterkt fremme vårt lands interesser for sikkerheten, tryggheten og overlevelsen til våre allierte, og faktisk hele verden, skriver Trump på sitt nettsted Truth Social.
– Vi bestemmer vår egen fremtid. Grønland er vårt land. Vi har vårt eget demokrati, våre egne beslutninger og et sterkt fellesskap som står fast.
Etter utnevnelsen av spesialutsendingen får Danmark sterk støtte både fra Norge, Sverige og EU.
– Grønland er en del av Kongeriket Danmark. Vi støtter danske myndigheter fullt ut i denne saken. Respekt for nasjonal suverenitet og landegrensenes ukrenkelighet er det bærende prinsippet i folkeretten og skal respekteres av alle land, sier utenriksminister Espen Barth Eide i en uttalelse til NTB.
En talsperson for EUs utenrikstjeneste sier det er essensielt for EU å bevare Danmarks grenser.
Han sier dette er nødvendig av hensyn til USAs nasjonale sikkerhet.
USA og Danmark er i utgangspunktet nære allierte i Nato, og USA har tung tilstedeværelse og en militærbase på Grønland. Den fikk i mars i år besøk av visepresident J.D. Vance, som kom med krass kritikk av Danmark.
7. januar i år, rett før Trump tok fatt på sin andre presidentperiode, ankom sønnen Donald Trump Jr. Grønland med farens eget fly. Sønnen sa at han besøkte øya som turist, og besøket varte bare i et par timer.
I mai sa han imidlertid at han trodde det var svært usannsynlig at militær erobring ville bli aktuelt.
Grønland har et areal på 2.166.086 kvadratkilometer, men 80 prosent av øya er dekket av innlandsis og breer.
Øya har snaut 57.000 innbyggere. 88 prosent av disse er grønlendere, som er av inuittisk herkomst. Resten er hovedsakelig dansker.
I middelalderen var Grønland underlagt Norge, som senere ble underlagt Danmark. Da Norge ble skilt fra Danmark i 1814, beholdt danskene Grønland.
I 1946 foreslo USA å kjøpe Grønland, men den danske regjeringen avviste forslaget.
Frederiksen og Nielsen påpeker også at «man kan ikke annektere andre land», heller ikke med argumenter om internasjonal sikkerhet.
Grønland er en del av kongeriket Danmark, men med stor grad av selvstyre. Regjeringssjef Jens-Frederik Nielsen skrev følgende på Facebook mandag morgen:
I løpet av det siste året har Trump gjentatte ganger sagt at han ønsker Grønland løsrevet fra Danmark og innlemmet i USA.
Trump har ikke utelukket bruk av militærmakt for at USA skal få kontroll over Grønland.
(©NTB)








