Menu
Tirsdag samlet folk seg til blomster- og kransenedleggelse utenfor Bondi-paviljongen. Foto: Mark Baker / AP / NTB

Australsk politi: Angriperne besøkte Filippinene forut for terrorangrepet

Australsk politi bekrefter at de to mistenkte Bondi Beach-angriperne hadde reist til Filippinene forut for søndagens masseskyting i Sydney.

Av NTB | 16.12.2025 06:09:57

Religion og livssyn: De to mennene, en far og sønn, dro til Filippinene i forrige måned. Hensikten med reisen er nå under etterforskning, opplyste australsk politi på en pressekonferanse tirsdag.

Politiet sa også at den foreløpige etterforskningen tyder på at gjerningsmennene var inspirert av IS-ideologi. Politiet la til at det ble funnet eksplosiver og to hjemmelagde IS-flagg i en beslaglagt bil som en av de to mennene brukte.

Tirsdag var 25 mennesker fortsatt innlagt på sykehus etter massakren. Tilstanden beskrives som kritisk for ti av dem.

En 50 år gammel mann og hans 24 år gamle sønn utførte et målrettet, antisemittisk angrep, har australske myndigheter sagt.

50-åringen ble skutt og drept av politi som ankom stedet. 24-åringen er i kritisk tilstand på sykehus. Politikilder har overfor australske medier identifisert de to som far og sønn, henholdsvis Sajid Akram og Naveed Akram.

Litt senere tirsdag bekreftet myndighetene i Manila overfor nyhetsbyrået AFP at 50-åringen hadde ankommet Filippinene som «indisk statsborger».

– Sajid Akram (50, indisk statsborger, og Naveed Akram (24), australsk statsborger, kom til Filippinene sammen 1. november fra Sydney i Australia, sier de filippinske innvandringsmyndighetenes talskvinne Dana Sandoval til AFP.

– Begge oppga Davao som reisemål. De forlot landet 28. november på en flygning fra Davao til Manila og videre til Sydney, sier hun.

Davao er en provins som ligger på øya Mindanao, hvor man har en lang historie med islamistopprør mot Filippinenes sentralmyndigheter.

15 mennesker ble drept, blant dem en rabbiner og en ti år gammel jente, da de var samlet til hanukka-feiring på Bondi Beach søndag kveld. En 87 år gammel mann som overlevde holocaust, var også blant de drepte.

De to mennene ankom Filippinene 1. november med indiske pass, opplyser en talsmann for Filippinenes innvandringsmyndigheter til Bloomberg. Indias utenriksdepartement hadde tidlig tirsdag ikke svart på Bloombergs henvendelser om saken.

(©NTB)

Flere nyheter: