Nei-flertallet vokser på ny EU-måling
Nei-siden har doblet forspranget på det siste EU-barometeret fra Respons Analyse. 53 prosent sier nå nei til medlemskap.
Politikk: Andelen som sier de er usikre, har samtidig falt fra 20 prosent til 14 prosent. Bare hver tredje som er spurt, 33 prosent, sier klart ja til medlemskap, viser målingen, som er utført for VG og Aftenposten.
Analyseselskapets forrige EU-måling var i mars, og siden den gang har nei-siden økt forspranget fra 10 til 20 prosentpoeng.
Europabevegelsens leder Trine Lise Sundnes, som også er stortingsrepresentant for Ap, sier til VG at hun tar målingen med ro.
– At det kommer svingninger i synet på EU-medlemskap, er verken unaturlig eller overraskende. Folk er sinte og skuffet over at saken om toll på ferrolegeringer endte som den gjorde. Og vi må være forberedt på store svingninger også i tiden fremover, sier hun.
Bakgrunnstallene viser at det er størst EU-motstand hos dem som stemte på Senterpartiet (96 prosent), etterfulgt av Rødt (73 prosent) og Frp (68 prosent).
Nesten to av tre som stemte på MDG eller Venstre, henholdsvis 64 og 63 prosent, er EU-positive. De tredje mest positive er Høyre-velgerne, men det er ikke flertall. 49 prosent ønsker å bli med i EU. Samtidig har Ine Eriksen Søreide, som er innstilt som ny partileder, tatt til orde for en ny EU-debatt.
(©NTB)







