15 års fengsel for kryptokonge – verdier for 400 milliarder gikk tapt
Sørkoreanske Do Kwon er dømt til 15 års fengsel i USA i kjølvannet av at kryptovalutaene han sto bak, kollapset, og 40 milliarder dollar gikk opp i røyk.
Kriminalitet og rettsvesen: Den 34 år gamle forretningsmannen og selskapet hans presenterte kryptovalutaen TerraUSD som en såkalt «stablecoin», en kryptovaluta som skal være stabil mot amerikanske dollar og unngå dramatiske svingninger i prisen.
Påtalemyndigheten mener dette bare var en fasade, og i 2022 kollapset både TerraUSD og søstervalutaen Luna. Do Kwon ble siktet for bedrageri, men hadde allerede forlatt hjemlandet Sør-Korea.
Et snaut år etter konkursen ble Do Kwon pågrepet i Montenegro etter å ha vært på rømmen i Asia og Europa. Han ble avslørt da han forsøkte å gå på et fly med falske reisedokumenter. I desember i fjor ble han utlevert til USA, og i august erklærte han seg skyldig i retten i New York.
Hjemme i Sør-Korea venter en separat tiltale på kryptogründeren som i 2019 var med på magasinet Forbes’ liste over «30 under 30» i Asia.
(©NTB)








