Menu
Havforskerne anbefaler nullkvote for lodde i Barentshavet. Foto: Erik Veigård / NTB

Havforskere anbefaler fiskestopp for lodde i 2026

Havforskerne anbefaler nullkvote for lodde i Barentshavet. Nye beregninger viser at gytebestanden nå er den laveste som er målt siden 1995.

Av NTB | 11.12.2025 05:29:47

Økonomi og næringsliv: – Årets målinger viser at det var små mengder lodde i Barentshavet og spesielt i de normalt viktigste beiteområdene på og rundt Storbanken, sier forsker Georg Skaret ved Havforskningsinstituttet.

Skaret, som er bestandsansvarlig for lodde, sier nye beregninger viser at gytebestanden nå er den laveste som er målt siden 1995.

Havforskerne anbefaler derfor nullfiske av lodde i Barentshavet i 2026. Også i år ble det anbefalt nullfiske, men bestandsnivået nå er betydelig lavere – under 40 prosent av fjorårets.

– Loddebestanden er langt nede, men historien har vist at den har en sterk tendens til å komme tilbake dersom den får tid til å bygge seg opp igjen, sier Skaret.

(©NTB)

Flere nyheter: