Menu
Politiet gjorde stort sett en god jobb i håndteringen av skytingen på Klepp i fjor, slår utvalget som har evaluert hendelsen fast. Foto: Terje Pedersen / NTB

Klepp-skytingen: Evaluering peker på behov for bedre rutiner, koordinering og risikohåndtering

Skytingen på Klepp i fjor viser behov for styrkede rutiner og bedre koordinering og risikohåndtering, konkluderer utvalget som har vurdert politiets arbeid.

Av NTB | 10.12.2025 10:29:19

Kriminalitet og rettsvesen: Hovedkonklusjonen er imidlertid at politiet stort sett gjorde en god jobb, og at det ikke er «identifisert enkeltstående faktorer som på avgjørende måte kunne forhindret utfallet».

– Samtidig avdekker evalueringen behov for tydeligere rutiner, bedre koordinering og styrket risikohåndtering ved bevæpnede oppdrag, skriver politiet.

Politibetjent Markus Botnen ble drept i hendelsen 28. desember i fjor, og en annen polititjenesteperson ble alvorlig skadet i hendelsen. I tillegg ble mannen som skjøt mot dem, skutt og drept av politiet.

To patruljebiler stanset mannen i en bil sammen med en bekjent, etter å ha fått melding om at han var væpnet, ustabil og på vei for å tenne på huset sitt.

Etter stansen gikk den bekjente ut av bilen, før den andre mannen satte seg over i førersetet, noe som ga politiet inntrykk av at han ville forsøke å kjøre fra stedet.

– Da politiet nærmet seg X i bilen, avfyrte han skudd mot en politibetjent. Dette foranlediget en voldsom skuddveksling med minst 52 avfyrte skudd under 1 minutt. Under skuddvekslingen tok X seg ut av bilen og løp og avfyrte skudd mot politiet som hadde tatt dekning bak en patruljebil. X skjøt MB (politibetjenten som ble drept, red.anm.) og en annen politibetjent på kloss hold, og døde selv av skuddskadene han ble påført av politiet, heter det i sammendraget.

– Evalueringsrapporten viser at det ble gjort en svært god innsats under helt ekstreme forhold. Jeg merker meg også at det ble gjort alt som kunne vært gjort for å redde liv i etterkant. Oppfølgingen av mannskapene i tiden etterpå har vært god, og det er jeg takknemlig for. En slik hendelse er noe som ikke bare preger de direkte involverte, men også medarbeidere rundt, sier han videre.

Saken ble etterforsket av Spesialenheten for politisaker. De slo fast at det var nødvendig av politiet å avfyre skuddene som drepte mannen, og saken ble henlagt. Også straffesaken mot skytteren er henlagt, fordi han er død. Han var siktet for drap på Botnen, to drapsforsøk og grove trusler.

Utvalget beskriver situasjonen som svært dramatisk. Minst 52 skudd ble avfyrt mellom politiet og mannen som åpnet ild, ifølge rapporten.

Oppdraget fikk verst tenkelige utgang med to tapte menneskeliv, og politiet mistet en av sine egne, understreker politidirektør Håkon Skulstad.

(©NTB)

Flere nyheter: