Prinsesse Ingrid Alexandra fikk flagg av astronaut
Et norsk flagg som har vært i verdensrommet, ble tirsdag overrakt til prinsesse Ingrid Alexandra – av Norges første astronaut.
Kuriosa og kjendiser: – Flagget har vært med på en oppskyting. Jeg tok det med ut i verdensrommet, det har vært med på den første polare ferden over Nordpolen og Sydpolen, 56 ganger rundt jorden, sier Jannicke Mikkelsen til NRK.
Tidligere i år ble hun historisk som første person i verdensrommet med norsk flagg på drakten.
I tre og et halvt døgn gikk den norske astronauten og tre andre i bane rundt jordkloden om bord på SpaceX-kapselen Dragon 2 i den aller første romekspedisjonen som gikk fra pol til pol.
Tirsdag var Mikkelsen på audiens hos prinsesse Ingrid Alexandra, som er hjemme i Norge på juleferie fra studiene i Australia.
Med seg til Slottet hadde Mikkelsen den helt spesielle gaven til prinsessen.
Flagget var rammet inn sammen med bilder av henne i verdensrommet og andre effekter.
– Det er det første norske flagget som har fløyet med en norsk astronaut ut i verdensrommet. Jeg er veldig, veldig, veldig stolt av å representere min nasjon, sier Mikkelsen til NRK.
Prinsesse Ingrid Alexandra hadde et tydelig rom-tema på sitt program tirsdag. Før hun tok imot den norske astronauten, besøkte hun Direktoratet for romvirksomhet i Oslo.
(©NTB)








