Menu
Emmylou Harris er klar for avskjedsturné i Europa i 2026. Foto: Chris Pizzello/Invision/AP/ NTB

Emmylou Harris tar avskjed – også med sitt norske publikum

Emmylou Harris tar avskjed med også sitt norske publikum i august neste år.

Av NTB | 09.12.2025 12:39:17

Kuriosa og kjendiser: Til sommeren legger nemlig den 78 år gamle artistlegenden ut på sin «The European Farewell»-turné, og legger turen innom Oslo Konserthus 22. august som eneste norske stoppested.

Emmylou Harris har spilt i Norge en rekke ganger, og tilbake i 2003 sa hun til NTB at det er særlig en turné hun husker:

– Jeg spilte både i Bergen, Trondheim og dro enda lenger nordover. Det krystallklare vannet, fjellene, det var så mange fantastisk vakre plasser. Jeg elsker Norge, det er ett av de peneste landene jeg vet om.

Arrangør Live Nation lover en «nær og unik kveld», der Emmylou Harris både byr på sangene sine – og personlige historier fra sin reise gjennom folk-, country- og americana-musikkens verden. «Dette er nemlig din aller siste sjanse til å oppleve ikonet live på scenen i Norge», heter det om konserten.

Karrieren hennes strekker seg over fem tiår, og har innbrakt henne 14 Grammy-priser og en rekke andre priser, inklusive den svenske Polarprisen i 2015 – da First Aid Kit-søstrene spilte sin låt «Emmylou» for henne så tårene trillet hos countryikonet.

Harris’ mer enn 25 album har solgt i over 15 millioner eksemplarer, ifølge Live Nation. Og alt startet med at hun hørte på radioen, fortalte Emmylou Harris til The Big Issue:

– Da jeg var 16 år, hadde jeg akkurat begynt å interessere meg for folkmusikk. Jeg fikk en gitar, og jeg lærte alt jeg kunne – som i praksis endte opp med å være tre akkorder. Det fantes en radiostasjon som spilte folkemusikk hver kveld. Den åpnet en helt ny verden for meg, alle disse sangene og de utrolige sangerne og låtskriverne. Så jeg hadde radioen på hver kveld mens jeg gjorde lekser.

– Til da var jeg en imitator; du må starte på den måten. Han ga meg ikke bare stemmen min, men lærte meg å forstå musikk og føle musikk, måten den kom gjennom meg på.

– Dette er min måte å si takk på for alle årene med musikk, minner og støtte dere har vist meg, sier Emmylou Harris om avskjedsturneen.

I løpet av karrieren har Emmylou Harris også spilt inn musikk sammen med Linda Ronstadt, Daniel Lanois, Bob Dylan, Mark Knopfler, Neil Young, Willie Nelson, Dolly Parton, Roy Orbison, Ryan Adams, Beck, Elvis Costello, Johnny Cash, Lucinda Williams, Lyle Lovett, Rodney Crowell og Gram Parsons – som hun har sagt hjalp henne med å finne sin egen stemme da de samarbeidet tidlig på 1970-tallet.

(©NTB)

Flere nyheter: