Hegg Duestad tangerte verdensrekorden – vant verdenscupfinalen i perfekt avslutning
Jeanette Hegg Duestad (26) fra Re i Tønsberg tangerte verdensrekorden i kvalifiseringen på 50 meter match under verdenscupfinalen i skyting i Doha søndag.
Sport: Hegg Duestad oppnådde 596 poeng i kvalifiseringen og var er poenger foran Seonaid Mcintosh fra Storbritannia. Barbora Dubska fra Tsjekkia fulgte poenget bak der igjen med 594 poeng. Duestad oppnådde 200 poeng i knestående, 199 i liggende og 197 i stående.
I finalen var det igjen den britiske jenta som fulgte nærmest, og til slutt var det bare Duestad og Mcintosh igjen i finalefeltet. Der var Hegg Duestad sterkst og dro i land seieren med 414,3 poeng og slo den britiske skytteren med 0,9 poeng.
– Dette var en perfekt avslutning på en fantastisk sesong, sier Duestad, som oppsummerer året som det beste i karrieren, sier uestad i en pressemelding.
2025 har vært et jubelår for den norske skytteren. Hun ble verdensmester i Kairo, topper verdensrankingen, har tangert verdensrekorden og vunnet verdenscupfinalen i en konkurranse der kun de 12 beste i verden fikk delta.
I tillegg har hun sikret en rekke medaljer fra verdenscupstevner og mesterskap gjennom året.
Tysklands Anna Jensen ble nummer tre og Barbora Dubska nummer fire i Doha.
(©NTB)
