reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Erik Valnes liker ikke det russiske innslippet i skisporten. Foto: Terje Pedersen / NTB

Langrennsstjerne oppgitt over Russland-avgjørelse: – Jækla dumt

Landslagsløper Erik Valnes forstår lite av at russiske og belarusiske skiløpere nå slippes inn i varmen igjen.

Av NTB | 04.12.2025 09:59:44

Sport: Valnes og konkurrentene forbereder seg til verdenscuprennene i VM-løypene i Granåsen. Torsdag møtte de pressen i forbindelse med trening i trønderhovedstaden.

Til Adresseavisen er Erik Valnes klar på hva han mener om at utøvere fra Russland og Belarus på ny blir å se i skisporet.

– Det blir spesielt. Jeg har ikke noe mot dem personlig, men det er jækla dumt å åpne opp før det har skjedd noe med situasjonen, sier han.

Skiledelsen i Norge har hele tiden, akkurat som Valnes, henvist til at ingenting er endret med hensyn til krigføringen i Ukraina.

På spørsmål om han er skuffet over situasjonen som nå har oppstått, svarer Valnes:

– Ja, jeg er jo det.

Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet (FIS) besluttet tidligere i oktober å opprettholde utestengelsen av russere og belarusere. Vedtaket ble anket til Idrettens voldgiftsrett (CAS).

Tidligere denne uken satte CAS FIS-vedtaket til side.

Russere som ønsker å delta i FIS-konkurranser i tiden som kommer må nå melde seg på epost til FIS. For å få status som nøytral må følgende tre vilkår oppfylles:

* Ingen frivillig forbindelse med det russiske eller belarusiske militæret eller med noen annen nasjonal sikkerhetsorganisasjon.

* Ingen kommunikasjon knyttet til Russland eller Belarus.

* Ingen støtte til krigen i Ukraina.

FIS opplyste tirsdag at det er nedsatt et panel som skal vurdere søknadene som kommer og om de respektive utøverne kvalifiserer til å bli godkjent som nøytrale.

Det er prosessen med disse godkjennelsene det råder usikkerhet rundt hvor lang tid vil ta. Det synes lite trolig at noen rekker å delta i Granåsen.

(©NTB)