SV: Gjennomslag for Palestina-initiativ – tapte kampen om oljefondet
Sosialistisk Venstreparti har fått gjennomslag for Palestina-politikk, men har tapt kampen om oljefondets investeringer, sier partileder Kirsti Bergstø.
Politikk: – Vi har fått på plass viktige ting for Palestina. Regjeringen skal ta initiativ til et internasjonalt forbud mot import av bosettervarer. Dette er den spede starten på internasjonale sanksjoner mot Israel, sier Bergstø i en pressemelding.
Palestina var en av SVs kampsaker. Det var også partiets ønske om å endre oljefondet. Den tapte partiet.
– Vi gikk inn i forhandlingene med krav om at våre sparepenger ikke skal være investert i folkemord og okkupasjon. Dessverre er motstanden mot dette total i Arbeiderpartiet. Motviljen er så gjennomført at selv ørsmå tiltak er helt umulige for dem. De gjør heller opp sitt etiske budsjett med Sylvi Listhaug enn med det rødgrønne laget. Det er bare å beklage, vi har snudd hver stein og kjempet hardt, men kampen om oljefondet tapte vi, sier Bergstø.
På den annen side sier Bergstø at partiet har fått gjennomslag for økt miljøsatsing. Dobbelt så mye skog skal bli vernet, regjeringen forpliktes til å legge fram nye tiltak innen mai for å kutte utslipp av klimagasser, og det skal utredes norgespris på solkraft, forteller partilederen.
Hun trekker også fram styrking av kommuneøkonomi og velferd.
– Vi bygger videre på de to store velferdsreformene SV har kjempet fram i forhandlinger med regjeringen: Gratis SFO og fortsettelsen på en tannhelsereform som skal gjøre at det ikke koster mer å gå til tannlegen enn til fastlegen, sier hun.








